nový ministři 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nový ministři 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Akcie energetické společnosti ČEZ zažívají v posledních týdnech turbulentní období. Jejich hodnota padá. Jedním z důvodů je mimo jiné vládní návrh zákona označovaného jako Lex ČEZ. I tak jde ale o jednu z nejstabilnějších firem na trhu a ne nadarmo patří její akcie mezi nejoblíbenější v portfoliu investorů. Jaká je aktuální cena akcií energetického gigantu? Jak probíhá výplata dividend a kde a jak provést nákup a prodej?
Evropská unie připravuje už jedenácté kolo postihů proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Má být zaměřené zejména na zalátání sankčních děr. Kyjev doufal, že postihne i ruský jaderný byznys. Ten nejspíš nakonec opět vyklouzne, jelikož některé země nejeví ochotu se v tomto oboru spolupráce s agresorem vzdát. Maďarsko je jen nejkřiklavějším příkladem. Na výstavbě jaderné elektrárny v Paksi, kterou vede Rosatom, se chce podílet i francouzská společnost Framatome.
Soukromému impériu Jevgenije Prigožina se nyní daří. Právě probíhající agrese proti Ukrajině mu přinesla nejen legitimitu, ale i nové obchodní příležitosti. Vojenské oddíly „Putinova kuchaře“ sice krvácejí na ukrajinské frontě, výměnou ale Prigožinovy firmy získaly ruské zakázky i africké koncese.
Zbrojař Michal Strnad se snaží nalézt další cestu, jak proniknout do chemického průmyslu a vyřešit tím úzké hrdlo při výrobě dělostřelecké munice. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů projevil zájem o významnou pardubickou chemičku Synthesia a se současným majitelem, holdingem Agrofert, již o transakci jedná. Hodnota firmy podle odhadu E15 přesahuje miliardu korun. Informaci jako první přinesly Seznam Zprávy.
Strop výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP doporučovaný NATO se zřejmě už brzy změní v nezbytné minimum. Očekává to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokud armáda dostane v příštím roce 150 miliard korun, tedy ona dvě procenta českého HDP, doufá, že by si země mohla dovolit například americké stíhačky F-35. „Musíme ale započítat i nové tanky či nová bojová vozidla pěchoty. Vojsko je podinvestované, na technice je to vidět,“ říká.
Za přeměnu ztrátové České pošty ve funkční firmu může stát nakonec zaplatit více, než vláda v oficiálních vyjádřeních přiznává. Z dokumentu, o němž ve středu jednal kabinet, plyne, že krajní varianta finanční pomoci může letos dosáhnout 3,6 miliardy korun a v příštím roce 1,7 miliardy. Byl by to úvěr od státu na minimálně čtyři roky.
Už samotná Čínou zprostředkovaná dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem je považovaná za tvrdou ránu pro americkou zahraniční politiku. Nyní navíc přicházejí signály, že by Rijád mohl být ochotný za ústupky investovat do sankcemi zdevastovaného perského ropného sektoru. Tato spolupráce by byla další ukázkou toho, jak málo má Západ ropné toky pod kontrolou. Washingtonu se během války nedaří přimět kartel OPEC k součinnosti a Teherán už nyní částečně obchází americké sankce.
Místo předpokládaných tisícovek úředníků jich vláda propustí jen další stovky. Zeštíhlení státní administrativy o 13 procent, které ODS, lidovci a TOP 09 slibovali před sněmovními volbami v roce 2021, se v upraveném programovém prohlášení kabinetu neobjevilo. Pouze se v něm obecně píše o inventuře, která je však odsunuta až na konec roku. V úsporném balíčku, pomocí něhož chce šéf státní pokladny Zbyněk Stanjura (ODS) snížit rozpočtový schodek o 70 miliard korun, se redukce úředníků příliš neprojeví.
Boj o „osm procent“ základní úrokové sazby – tak v posledních měsících vypadá odborná i laická debata o nastavení měnové politiky ČNB. Zatímco někteří ekonomové, měnová sekce ČNB či Mezinárodní měnový fond doporučují zvýšení sazeb, ČNB drží sedmiprocentní linii. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro INFO.CZ argumentuje, že zvýšení by s ohledem na krocení inflace nepřineslo výraznější pozitivní efekt, navíc silný kurz koruny za národní banku „odpracoval nejméně trojí zvýšení sazeb“. „Tím, že ...
Na řešení vážných ekonomických problémů jedné z největších firem v zemi zbývají jen měsíce. Česká pošta s 27 tisíci zaměstnanci spotřebuje na svůj provoz přes dvě desítky miliard korun ročně, z toho více než 13 miliard vydá na personál. O způsobu svého dalšího financování musí mít státní podnik jasno nejpozději v létě. V opačném případě by byl závislý na komerčních úvěrech, což by zřejmě vedlo k dalšímu zdražení poštovních služeb. Jejich ceny stouply v krátké době už dvakrát.