nový odchod do důchodu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nový odchod do důchodu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pokud chcete od 1. ledna 2024 změnit zdravotní pojišťovnu, máte čas do konce září 2023. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je totiž nutné podat nejpozději tři měsíce dopředu. Na co si dát při změně zdravotní pojišťovny pozor?
Důchodová reforma budí emoce, s jistými výhradami ji podepsal prezident Pavel. Změn nastane hned několik, a abyste se v nich vyznali, připravili jsme pro vás stručný přehled. V něm se dozvíte, jak vysoké budou důchody od ledna roku 2024. Projdou valorizací? Kdy bude možné odejít do řádného a předčasného důchodu a jak se dál vyplatí penzijní připojištění?
Základní výměra starobních, vdovských, vdoveckých, sirotčích a také invalidních a předčasných důchodů stoupne od ledna v průměru o 360 korun. Vláda do konce měsíce schválí příslušné nařízení, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lednová řádná valorizace penzí vyjde státní rozpočet na 12,3 miliardy korun.
Odklad platnosti penzijní novely by mohl způsobit odchod až deseti tisíc lidí do předčasného důchodu. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který to dnes řekl v pořadu Partie televize CNN Prima, by to mohlo zvednout státní výdaje o tři až čtyři miliardy korun.
Prezident Petr Pavel nakonec přes některé výhrady podepsal novelu zákona o důchodovém pojištění. Uvedl to v pátek po poledni v tiskové zprávě. Ocenil snahu vlády zlepšit hospodaření veřejného rozpočtu a systematickou práci na zvýšení dlouhodobé finanční udržitelnosti důchodového systému. Opět však upozornil na náhlost některých opatření, zejména na zkrácení doby nejdřívějšího možného odchodu do předčasného důchodu. Další výhrady sdělil premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministrovi práce a sociálních věcí ...
Prezident Petr Pavel bude penzijní novelu buď vetovat, nebo ji podepíše až v následujících dnech. Novinářům to po dnešním jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) řekla mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření od 1. září, což při tomto prezidentově postupu nebude možné. Novela by musela vyjít ve sbírce zákonů dnes. Fiala se k dalšímu postupu vyjádří až poté, co Pavel oznámí konečné rozhodnutí, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka.
Poslanci schválili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se úpravy předčasných důchodů a valorizací. Ten mění pravidla navyšování důchodů a podmínky odchodu do předčasného důchodu. Zákon nyní čeká projednání Senátem, kde by se mohl dostat na řadu již příští týden. Změny by mohly začít platit již od září 2023.
Postupné zvyšování důchodového věku, nižší pravidelné i mimořádné valorizace penzí či přísnější podmínky pro předčasný odchod na odpočinek. Nejzásadnější úsporná opatření vlády v důchodovém systému mohou platit jen několik málo let. Nepopulární kroky, které mají podle kabinetu zachovat právo na důstojné stáří i současným dvacátníkům a třicátníkům, slibují ANO a SPD po možném volebním vítězství za dva roky zrušit nebo změkčit.
Druhá masivní vlna desítek tisíc žadatelů o odchod na předčasný odpočinek zvýší dosud odhadovaný schodek takzvaného důchodového účtu. Podle ministerstva financí bude v prvním průběžném pilíři, na němž stojí výplata všech penzí, v prosinci chybět téměř osm desítek miliard. V tak hlubokém propadu systém zatím nikdy nebyl, historicky největší deficit za pandemický rok 2020 byl poloviční.
Důchodová reforma, kterou schválila tento týden sněmovna, nebude mít vliv na řádnou valorizaci penzí začátkem roku 2024 a pravděpodobně i několik následujících let. Reforma má za cíl valorizace mírně zpomalit tím, že započte menší část růstu reálných mezd. Ty však nyní klesají, a vliv tak mít vůbec nebudou.