nový zákon o insolvenci 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu nový zákon o insolvenci 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministerstvo spravedlnosti po čtyřech letech přichází s novou podobou oddlužení. Do něj se i přes zmírnění podmínek hlásí stále jen zlomek dlužníků. Hrozí však, že věřitelé z osobních insolvencí získají ještě méně než nyní.
Počet exekucí a insolvencí v důsledku pandemie ještě nemusí odrážet skutečný rozsah problémů s dluhy. I proto, že například exekutorské úřady byly covidem dost paralyzovány. Lidé včetně podnikatelů také často neznají možnosti, jak problém řešit. V debatě v rámci projektu Neduhy dluhů se experti shodli na tom, že k účinné prevenci podnikatelům chybí osvěta.
Seniorů, invalidů a také vdov a vdovců, kterým exekutoři krátí důchody, je meziročně o šestnáct tisíc méně. Ukazují to data České správy sociálního zabezpečení. Důvodem jsou změny zákonů, které zvýšily nezabavitelný finanční limit. Přesto se počet nařízených exekucí nesnížil a v posledních pěti letech kvůli rostoucím penzím setrvale přesahuje 85 tisíc. Místo peněz mohou exekutoři obstavovat předluženým seniorům a invalidům například spořicí účty nebo jim zabavovat domy, byty či movitý majetek.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
Dlužníci si loni mohli oddechnout. Úvěrová a insolvenční moratoria i vládní podpůrné programy pomohly k tomu, že meziročně bylo zahájeno o pětinu méně exekucí. Exekutoři jich loni nově zahájili necelých 408 tisíc, nejméně za posledních jedenáct let.
V napínavém případu zkrachovalého výrobce vagonů Heavy Machinery Services (HMS) z Loun nastal nečekaný zvrat. Postaral se o něj Nejvyšší soud. Zrušil verdikt nižších instancí o konkurzu. Soudy budou muset znovu rozhodnout, zda nad vagonkou, dříve známou jako Legios, vyhlásí konkurz, nebo povolí reorganizaci. Kauza je jedním z kolbišť mezi byznysmeny Františkem Savovem a Michalem Strnadem.
Babišův kabinet minulý týden schválil návrh zákona, který by měl zkrátit délku nových oddlužení pro všechny fyzické osoby na tři roky. Tříletý režim oddlužení by mohl platit v insolvenčních řízeních zahájených po 1. červenci 2021.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Jednou z novinek, kterou přináší novela zákona o obchodních korporacích s účinností od ledna příštího roku, je úprava pravidel pro rozdělování zisku.
Exekutorská komora, neziskové organizace, vládní ČSSD a většina opozičních stran usiluje o zavedení teritoriality exekutorů. Jde o to, aby exekuce byly přidělovány nezávislými soudy rotačním systémem. Nyní si exekutory vybírají věřitelé. „Tento systém fungující dvacet let koncentruje osmdesát procent všech pohledávek mezi několik exekučních úřadů. Výběr exekutorů je neprůhledný,“ kritizuje současný stav exekutor a mluvčí Platformy za teritorialitu Petr Kučera. O změnu exekučního řádu má středu 10. června ...