obchod ruska a ukrajiny s plynem v roce 2019 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu obchod ruska a ukrajiny s plynem v roce 2019, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
Do letošního srpna by Česko mělo mít naplněnou kapacitu zásobníků s plynem tak, aby bylo připravené na topnou sezonu. Ještě letos by si také vláda chtěla pronajmout kapacity v jednom ze zahraničních terminálů na zkapalněný plyn (LNG) a uveden bude také nový úsporný energetický tarif, který má domácnosti motivovat k šetření. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce také založit nového státního obchodníka s energiemi v rámci akciové společnosti stoprocentně vlastněné státem. „Měl by zajišťovat primárně dodávky ...
Fakta už známe: Evropská komise navrhla své dosud nejtvrdší sankce proti Rusku včetně postupného ropného embarga jako součást šestého kola odvetných opatření po invazi Moskvy na Ukrajinu. Bude ale embargo efektivní? Aby mělo zamýšlený účinek, Evropa se bude muset změnit.
Zatímco se mnohé státy a firmy předhánějí ve vyhlašování ambiciózních klimatických cílů, obchodu s nejšpinavějším z fosilních paliv se mimořádně daří. A zatím jej navzdory proklamacím bank netrápí ani potíže s financováním. Přesto má být podle ekonomů vzestup uhelného byznysu jen přechodný.
Christian Davies se narodil v anglickém Oxfordu, z matčiny strany je Polák. Znalost obou jazyků mu umožnila pracovat na úřadě polského ministerstva zahraničních věcí a později byl sněmovním pracovníkem pro poslance Malcolma Rifkinda. Jakožto syn známého historika Normana Daviese sám historii vystudoval a později absolvoval i studium mezinárodních vztahů. Od roku 2016 se věnuje výhradně žurnalistice, je zahraničním zpravodajem pro britský deník The Guardian a v Polsku přispívá do deníku Gazeta Wyborcza. ...
Provozovatelé tranzitních plynovodů v Česku a na Slovensku budou v březnu dražit nové kapacity na přepravu miliard metrů krychlových plynu z plynovodu Nord Stream II.
Ruský plyn má volnou cestu přes Ukrajinu. Dodávky na Západ by tak neměly váznout. Nicméně význam plynovodů přes Ukrajinu postupně klesá.
Země střední a jihovýchodní Evropy přečkají letošní zimu bez hrozby, že jim dojde zemní plyn. Po dohodě mezi Ukrajinou a Gazpromem o dodávkách plynu na zimní měsíce, kterou zprostředkovala Evropská unie, by neměly nastat výpadky v tranzitu plynu přes Ukrajinu. „Pravděpodobnost přerušení dodávek je nízká,“ říká Vladimír Lichačev, zástupce ředitele Institutu pro energetický výzkum na ruské Akademii věd.
Letošní dohoda Gazpromu a čtyř západoevropských plynárenských firem o vybudování druhé větve plynovodu Nord Stream jde proti zájmům Česka, Slovenska či Polska. „Zájmem Česka je, aby i v budoucnu plnohodnotně fungoval tranzit plynu z Ruska přes Ukrajinu. Abychom snížili riziko, že kvůli nedostatečné údržbě bude tato trasa poruchová,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.