obzp - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu obzp, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Většina zaměstnanců během svého profesního života několikrát změní zaměstnání. Při ztrátě zaměstnání je finančně výhodné se registrovat na úřadu práce, i když je to nepříjemné, a to hned z několika důvodů.
Pokud je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 tisíc korun a méně, tak se z ní neplatí zdravotní pojištění. Kteří brigádníci si v takových případech platí zdravotní pojištění sami? A lze při vyšší odměně obdržet zaplacené zdravotní pojištění z DPP zpět?
Při obdržení výpovědi ze zákonných důvodů, na kterých nenese zaměstnanec vinu, náleží zaměstnanci odstupné. Někteří zaměstnanci se následně neregistrují na úřadu práce, neboť očekávají nástup do nového zaměstnání za měsíc či dva. Proč se to vyplatí i v těchto případech?
I letos vyjdou z vysokých a středních škol tisíce absolventů. Nově jim tak přibude povinnost platit si zdravotní pojištění. Za středoškoláky stát platí zdravotní pojištění do konce srpna. Za vysokoškoláky do konce měsíce po složení státnic.
Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 korun, oproti loňskému roku se tedy zvýší o 1000 korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo ztěžuje čerpání daňového bonusu.
Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, v posledních letech se měsíční platba za státní pojištěnce výrazně zvýšila, příští rok bude činit 1 967 korun. Kdo je státním pojištěncem? Lze být současně státním pojištěncem a zaměstnancem?
V případě onemocnění závažnou nemocí spíš než státní podpora pomůže komerční životní pojištění. Zde je třeba upozornit, že pojišťovny krytí závažné nemoci nabízejí k pojištění vždy v několika skupinách, takže se pojištěný nemusí vždy „trefit“ se svou nemocí do skupiny, kterou si pojistil. Součástí těchto skupin jsou ale i vzácné choroby.
Jelikož se od 1. ledna 2021 navýšila minimální mzda ze 14 600 korun v roce 2020 nově na 15 200 korun pro rok 2021, zvyšuje se i pojistné u osob bez zdanitelných příjmů (OBZP), a to na 2052 korun za měsíc. Na stejnou částku vzrostlo i minimální pojistné u zaměstnanců. V roce 2020 činilo u obou skupin pojištěnců 1971 korun.
Ztráta zaměstnání patří mezi velmi nepříjemné životní situace, která ovlivní chod celé rodiny. Pokud jde ze strany firmy o hromadné propuštění, je to o to nepříjemnější, že se jedná o několik desítek až stovek zaměstnanců zpravidla s obdobnou možností uplatnění a v jednom regionu. Jaký postup musí v případě hromadného propouštění dodržet zaměstnavatel a co čeká zaměstnance?
Zdravotně pojištěni jsou všichni občané mající trvalý pobyt v Česku. Každý pojištěnec má právo výběru zdravotní pojišťovny. Kdy je možné změnit zdravotní pojišťovnu a na co si dát pozor?