oceánské proudy - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu oceánské proudy, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na transatlantickou plavbu měla letos ve středu 16. září vyplout vědecká autonomní loď Mayflower s cílem důkladně prozkoumat Atlantský oceán bez jediného člověka na palubě. Mělo se tak stát na počest 400. výročí vyplutí stejnojmenné anglické plachetnice. Start ale kvůli koronaviru musel být odložen až na duben příštího roku.
Pozemské klima a každodenní počasí vytváří několik klíčových faktorů, přičemž jedním z nich je zemská rotace a z ní plynoucí efekt Coriolisovy síly, díky kterému se nám na severní a jižní polokouli opačné stáčejí cyklóny a anticyklóny a také mořské proudy.
Strašidelné zvuky odhalují, kolik procesů mění ledovou Antarktidu. Dokumentují také klimatické změny v této vzdálené oblasti. Případné rozpuštění ledovce by mohlo mít celosvětové následky.
Obyčejných vírů jsou oceány plné. Vědci však nyní poprvé pozorovali takzvané modony, tedy „dvojité víry“ – fenomén, jehož existence byla již dlouhou dobu předpovězena, ale nikomu se jí nepodařilo potvrdit. Tedy až donedávna.
O paradoxech českého vinařství, o záhadách konceptu terroir a o špatných vínech, která nám možná budou jednou chutnat, mluvila naše redaktorka Hana de Goeij s mezinárodně uznávaným odborníkem na víno Petrem Očenáškem.
Po čtyřletém vývoji čeští vědci sestrojili model speciálního napájecího zdroje pro přístroj, který spolu s dalšími ponese kosmická sonda Juice. Ta má od roku 2022 při desetileté misi zkoumat Jupiterovy měsíce. Prototyp vytvořil vědecký tým pod vedením Jaroslava Laifra z Astronomického ústavu Akademie věd. "Po dokončení potřebné dokumentace pak na základě něj vybraná česká firma vytvoří samotný letový kus," sdělil dnes Laifr.
Tání oceánského ledu v Arktidě zpomalí a je dokonce možné, že v několika příštích letech se bude jeho rozsah na některých místech zvětšovat. Na základě nového modelu to předpovídají vědci z amerického Národního centra pro atmosférický výzkum (NCAR). Podle výzkumníků ale není důvod k optimismu – jde jen o krátkodobý výkyv v dlouhodobém trendu ustupování oceánského ledu.
Rok 2015 bude patrně nejteplejší od doby, co existují záznamy. Oznámila to Světová meteorologická organizace (WMO). Podle ní za to může lidská činnost, ale také nebezpečný klimatický jev zvaný El Niňo, kvůli kterému by mohl být následující rok ještě teplejší. Pro planetu jsou to všechno špatné zprávy," řekl šéf WMO Michel Jarraud.
Malajsie požádala úřady ostrovů v Indickém oceánu, které sousedí s francouzským Réunionem, aby pomohly při pátrání po případných dalších troskách letadla. Uvedl to deník The Daily Telegraph. Na Réunionu se našla minulý týden část křídla Boeingu 777 a experti ve Francii začnou ve středu zkoumat, zda by mohla pocházet z malajsijského letadla, jež se loni ztratilo s 239 lidmi na palubě.
Zeměkoule je na nejlepší cestě překonat dosavadní celoroční teplotní rekord z roku 2010. Oznámili to meteorologové z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Přičinil se o to prý i minulý měsíc, který se s globální průměrnou teplotou 15,7 stupně Celsia stal nejteplejším zářím za celou dobu měření od roku 1880. Po květnu, červnu a srpnu je to letos už čtvrtý měsíční rekord.