ochlazeni ekonomiky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ochlazeni ekonomiky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vskutku historický okamžik, jeden z diplomatických milníků posledních let. I tak se trochu exaltovaně hovořilo o návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena ve Vietnamu. Tedy zemi, s jejíž severní komunistickou částí Amerika vedla v 60. a 70. letech krvavý konflikt. Setkání vyústilo ve významné prohloubení politických vztahů i technologické spolupráce, to vše na pozadí rostoucích ambicí Číny v celém regionu. Pozice Vietnamu je však daleko složitější, čemuž odpovídá i jeho důmyslná zahraniční politika, ...
Pracovní trh zůstává přehřátý. Chybějí potřební kandidáti, jinak by podle šéfa společnosti Grafton Recruitment Martina Mala neprobíhal takový tlak na zvyšování mezd a války mezi jednotlivými zaměstnavateli o zaměstnance. Nabírat chce proto podle personální agentury ManpowerGroup v posledním čtvrtletí až třetina firem, jenže pětina plánuje propouštět. Vyhlídky firem se tak zhoršily. Hlad po lidech ale přetrvává v oboru IT, mzdy už však dosáhly svého maxima a nerostou.
Většina dat z poslední doby vyznívá značně protiinflačně. Tento vývoj již pozorujeme řadu měsíců – nejprve to byly signály z předstihových indikátorů, v posledních týdnech již jde i o „tvrdá“ data. Nepříznivě se vyvíjí průmyslová produkce v Česku i Německu, mzdový růst za druhé čtvrtletí byl pod očekáváním a spíše protiinflačně ostatně dopadla i inflace za srpen.
V letošním druhém čtvrtletí byl výkon středoevropských ekonomik rozmanitý. Zatímco ta česká mezičtvrtletně vzrostla o pouhých 0,1 procenta, a tím pádem v první půlce roku stagnovala, jak maďarská, tak i polská ekonomika si mezičtvrtletně pohoršila o 0,3 procenta, respektive výrazných 3,7 procenta. Výrazněji lépe si vedla ta slovenská, která oproti prvnímu čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta.
Univerzální nadšení investorů z českých státních dluhopisů během srpna ustalo. S tím i ochota burziánů akceptovat relativně směšný úrok na bondech tuzemské vlády oproti srovnatelným zemím středoevropského regionu. Podle ekonomů jde o důsledek klesající popularity někdejších investorských bezpečných přístavů, ovšem také odraz politiky České národní banky. Ta v srpnu formálně ukončila éru „obrany“ koruny, Česko se tak pro zahraniční investory stalo kvůli nejistému vývoji tuzemské měny mírně rizikovější ...
Turecká burza byla ještě nedávno jen terčem posměchu. Ačkoli v posledních letech zažila několik vln extrémního růstu, o všechny zisky připravil zahraniční investory pád turecké liry a domácí investory inflace. Model hry s nulovým součtem ovšem už od konce června neplatí a turecké burzovní počty se mají jinak. Zatímco lira je už druhý měsíc na své poměry relativně stabilní měnou, burza dál vydělává. Tamní akciový index jen od konce června dal investorům vydělat kolem pětadvaceti procent. Pro hráče na burze ...
Svět financí se vždy točil hlavně okolo Spojených států. A podobně tomu bylo i u kryptoměn. Nejsilnější světová ekonomika udávala trend, a pokud se tamním investorům přestalo chtít nakupovat, znamenalo to ochlazení všude jinde. A naopak. Text vznikl ve spolupráci s kryptospace.cz.
Nejnovější várka informací, postřehů a zajímavostí ze světa investic.
Vláda na konci června schválila program Digitální nomád, jehož pilotní projekt už běží. Má přilákat zejména IT specialisty ze zahraničí, kteří v Česku budou žít, a podpoří tak tuzemskou ekonomiku i cestovní ruch. Kabinet zároveň doufá, že získá i lidi na volné noze pro technologické firmy a jejich pobočky a nastane příliv zahraničního know-how. Technologické firmy se shodují, že tak lze přilákat nové talenty, avšak s vyššími mzdovými požadavky, než si české podniky budou moci dovolit – program totiž cílí ...
Říká se, že ekonom je expert, který zítra nabídne sofistikované vysvětlení, proč se dnes nestalo to, co včera předpovídal. Predikce bývají notoricky nepřesné, a proto mnozí namítnou, zda má vůbec smysl se jimi seriózně zabývat. Nicméně jejich hlavní přidaná hodnota spočívá v zajímavém náhledu na trh či ekonomiku, popřípadě zmapování hlavních trendů. První polovina roku dopadla diametrálně odlišně oproti analytickým prognózám. Co můžeme očekávat od té druhé?