ochranářská politika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ochranářská politika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pravidelné setkání světových lídrů ve švýcarském Davosu bylo minulý týden ve znamení zvětšující se obchodní rivality mezi jinak jasnými spojenci, tedy EU a Spojenými státy. Jádrem sporu zůstává americký „Zákon o snížení inflace“ (IRA), kterým mají USA uvolnit až 500 miliard dolarů v podobě přímé státní podpory, investic nebo daňových úlev v příštích deseti letech pro americký průmysl v rámci přechodu na zelené technologie.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová předestřela na Ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu tento týden první letmý nástřel budoucí průmyslové politiky EU, jejíž urychlené vypracování si vynutilo schválení amerického klimatického a zároveň protekcionistického zákona Inflation Reduction Act (IRA). Stejnou věcí se na první letošní schůzi zabývali také ministři financí členských států. Nejde o nic méně a o nic více než o záchranu evropské průmyslové základny, její přizpůsobení se podmínkám 21. ...
Evropa je silná v průmyslu, chemii nebo ve výrobě automobilů, v technologiích se ale zasekla. Internetovému a cloudovému trhu dominují americké firmy, v čipech vedle USA hrají prim Tchaj-wan, Jižní Korea nebo Japonsko, a Čína si vydobyla silnou pozici nejen v síťové komunikaci. Teď se rýsují šance na změny. Bezpečnostní obavy z Huawei, zablokování dodavatelských řetězců, omezení spojená s covidem či válka na Ukrajině uvedly do pohybu procesy, z nichž může vzejít technologicky samostatnější kontinent.
Současná hlava Francouzské republiky Emmanuel Macron podle předběžných výsledků ve druhém kole prezidentských voleb úspěšně obhájil svůj post. Stejně jako v roce 2017 porazil svou krajněpravicovou rivalku Marine Le Penovou, tentokrát o 16 procentních bodů. Bývalý investiční bankéř Macron tak povede Francii dalších pět let.
Evropská unie zasahuje do trhu s optickými vlákny, která slouží k přenosu datových toků například v telekomunikačních sítích včetně 5G. Evropská komise rozjíždí antidumpingová pravidla a pěti- až desetiprocentní cla proti čínským výrobcům optiky. Ti podle analýzy komise dlouhodobě využívají řady výhod od čínské vlády, což jim umožňuje nabízet nižší ceny. Čínskou optiku nakupují i české firmy, často se ale přiklánějí ke zpravidla kvalitnější evropské produkci.
Hodnota fúzí a akvizic v letošním roce klesla nejníže za tři roky. Podle předběžných odhadů firmy Refinitiv hodnota fúzí klesla o pět procent na 3,6 bilionu dolarů, nejníže od roku 2017. Počet oznámených dohod se snížil na 48 226 z 50 113 loni. Důvodem jsou finanční dopady pandemie nemoci COVID-19.
Německo vítá zvolení nového amerického prezidenta. Pozitivní nálada se šíří i na akciových trzích. Šestačtyřicátý americký prezident Joe Biden, shodnou se politici i podnikatelé, nebude vůči Evropě tak agresivní, ale soužití s ním také žádná idyla nebude. Prezident Donald Trump prosazoval politiku „America First“, což se projevovalo také v obchodních válkách, vedených i s Evropskou unií, kterou pro Němce rámovalo Trumpovo prohlášení o nepřípadnosti prodejny Mercedes-Benz na newyorské Páté Avenue.
Zdá se, že karta na poli sociálních sítí se obrací. Zatímco před deseti lety se Západ podivoval nad tím, proč musí mít Číňané vlastní náhražku Facebooku, nyní americký prezident Donald Trump zažívá jisté déjà vu. Jen v opačném gardu. Nečekaně vysoká popularita sociální sítě TikTok, první čínské aplikace, které se podařilo prosadit v USA, totiž začíná být bezpečnostním rizikem. Takto o TikToku mluví třeba americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Říše středu vnucuje Hongkongu nový bezpečnostní zákon, který umožní trestat „podvratnou činnost“. Kritici tvrdí, že tím Peking odebere bývalé britské kolonii jakoukoli autonomii. Američané reagují hrozbou, že Hongkongu zruší zvláštní status, který umožňoval vzájemný obchod bez jakýchkoli bariér. Asijský tygr se tak může stát jednou z prvních obětí nové studené války.
Vláda nemá zřetelný plán, co s ekonomikou zasaženou koronavirem. Je nutné udělat jasné scénáře, shodují se čeští byznysmeni oslovení v anketě deníku E15. Důležité je rychle zastavit „obchod se strachem,“ odolat pokušení trvale regulovat ekonomiku i v budoucnu se vymlouvat na tom, že za chyby a nedostatky může koronavirus. Čtěte exkluzivní anketu deníku E15.