ochranné prvky českých bankovek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ochranné prvky českých bankovek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česká národní banka oznámila, že končí platnost některých bankovek. Dokdy je výměna možná? Jak poznáte bankovky, jejichž platnost brzy vyprší? Kam jít a kde neplatné bankovky vyměnit za nové? Čtěte níže.
V byznysu ochrany bankovek a dokladů ve světě se točí stovky milionů eur. Jednu z hlavních rolí na lukrativním trhu má i česká firma IQ Structures z Řeže u Prahy, jejíž ochranné prvky – hologramy – patří ve světové konkurenci k nejobtížněji napodobitelným. Přesto doklady ani bankovky v Česku nechrání. „Pro zabezpečení státních dokladů a dokumentů musíme nabídnout řešení Státní tiskárně cenin. To jsme udělali, ale nemají zájem,“ říká jednatel a ředitel firmy Petr Franc.
Zhruba za čtyři hodiny v neděli lidé vykoupili 5000 pamětních eurobankovek s portrétem zpěváka Karla Gotta při příležitosti jeho osmdesátých narozenin v pražské prodejně Supraphon Musicpoint. Potvrdil to vedoucí prodeje Michael Pospíšil. Prodej začal v 9 hodin. Bankovky měly nominální hodnotu nula eur.
Po vzniku Československa se republika ocitla v situaci, kdy se na jejím území nenacházela státní tiskárna bankovek. Platidla se tehdy tiskla v Rakousku, USA a v domácích obchodních tiskárnách. Československá měna byla vydána 15. dubna 1919 a první emise národních platidel zahrnovala nominální hodnoty 1 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč, 100 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 5000 Kč. Autorem první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny a pětisetkoruny se stal světoznámý Alfons Mucha. Dovolil si přepych a do designu ...
Česká národní banka uvedla do oběhu nové vzory bankovek v hodnotě 100 a 200 korun. Celkový vzhled bankovek zůstal zachován. Nové bankovky ale mají posílené bezpečnostní prvky proti padělání a umožní snadnější zpracování na technických zařízeních. Starší bankovky nadále zůstanou v platnosti a budou postupně nahrazeny novým vzorem. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka jde o poslední změnu bankovek na příštích pět let.
Hotovostní transakce jsou na ústupu, hotovosti se ale nevyhneme a proto není na škodu případně padělanou bankovku rozpoznat. České koruny, respektive naše papírové bankovky, mají celou řadu bezpečnostních prvků. Některé jistě znáte, těch hlavních je celkem osm plus extra papír. Ty méně výrazné Česká národní banka tají. Jejich přehled najdete v článku.
Česká národní banka (ČNB) vede statistiku zachycených padělaných a pozměněných bankovek, které byly na území ČR v průběhu času zachyceny. Za letošní první čtvrtletí jich bylo celkem 638. Z toho 315 kusů bankovek české měny, 197 společné evropské měny a 118 nominálů strýčka Sama. Zbylých osm kusů tvořily ostatní měny. Oproti stejnému období loňského roku šlo o nárůst o čtyřiatřicet kusů, zasloužily se o něj ale hlavně dolarové bankovky.
Někde je potřeba na bankovky pytel, jinde jich začíná být akutní nedostatek. V zemích, kam jezdí stále častěji čeští byznysmeni a turisté, přibývá problémů s penězi. A to doslova – potíže jsou s fyzickými bankovkami.
V České republice bylo loni zadrženo 5301 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o tři procenta méně. Častěji byly padělané zahraniční bankovky a mince, meziročně jejich počet klesl o 145 na 2918 kusů. Padělků v korunách bylo 2383, meziročně o 15 kusů méně.
Policie odhalila padělatele bankovek, kteří ve velkém vyráběli padělky korun a eur. V případu je pět obviněných stíháno v České republice, z toho čtyři jsou ve vazbě. Další obvinění jsou stíháni na Slovensku. Obviněným hrozí až 16 let vězení, řekl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Roman Kafka. Padělány měly být stovky milionů eur, Česká televize (ČT) uvedla, že obvinění plánovali vytisknout také 100 miliard korun.