ods vyrovnaný rozpočet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ods vyrovnaný rozpočet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pokud se nestane nic zásadního, měl by být čtvrtek 11. května velkým dnem. Vláda zveřejní svůj konsolidační balíček pro veřejné finance.
Jednou z podmínek fungování jednotného trhu EU je dobře fungující dopravní infrastruktura. S tím se různé státy vypořádávají s různě velkou úspěšností. Zatímco státy západní Evropy se soustředí spíše na propojení již existující dálniční a vysokorychlostní železniční sítě, státy bývalého východního bloku dopravní infrastrukturu evropského významu teprve budují. Děje se tak ale rozdílnou rychlostí. Oproti mnohem většímu Polsku je Česko významně pozadu v rozsahu i v rychlosti.
Poslanec ANO a bývalý premiér Andrej Babiš kandiduje na prezidenta. Sázkové kanceláře a průzkumy jej před prvním kolem vedle Danuše Nerudové a Petra Pavla řadily k největším k favoritům pro lednové prezidentské volby. Výsledky prvního kola to potvrdily. Andrej Babiš se v druhém kole prezidentské volby střetne s Petrem Pavlem.
Důchody v posledních letech příliš rychle rostou, systém udržují vyrovnaný pouze stále vyšší půjčky. Zatímco v letech 2013 až 2017 vzrostly výdaje o třicet miliard korun, za poslední čtyři roky o 150 miliard. Příští rok spolknou penze rekordních 670 miliard. To je o polovinu více než v roce 2018. Navíc stárne populace. Lidí ve věku nad 65 let je téměř 2,2 milionu, tvoří už pětinu všech obyvatel. Před deseti lety jich bylo 1,7 milionu.
Už jsme si zvykli na to, že každá krize je bezprecedentní, nejhorší, žádná jiná vláda jí nemusela čelit. Je to mediální i politická zkratka. Podobně otravná je i skutečnost, že viníkem každé krize posledních let bývá označován externí faktor. Nejdřív to byl covid. Krizi nicméně vir nezpůsobil, ale způsobila ji vládní opatření. S odstupem času vidíme, že naprosto nefunkční. U současné energetické krize to není jinak. Putin sice problémy akceleroval, ale na vině je především naše ignorace energetické ...
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Již tuto neděli čekají Maďarsko klíčové parlamentní volby, které mohou ukončit éru nejdéle vládnoucího premiéra v Evropské unii, Viktora Orbána, jenž stojí v čele země od května 2010. Jeho setrvání ve funkci může podle expertů vést k rozpadu visegrádské čtyřky. Ať už však vyhraje volby kdokoli, bude muset řešit mnoho složitých ekonomických otázek od zadluženého rozpočtu přes rostoucí inflaci a drahé energie až po příval uprchlíků z Ukrajiny.
Rozpočtová politika se má přizpůsobovat fiskálním pravidlům, nikoli tato pravidla ohýbat při první krizi, varuje Národní rozpočtová rada ve studii o významu dluhové brzdy v Česku. Kvůli rozvolňování rozpočtových pravidel za minulé vlády se podle rady zvýšilo riziko nárazu na dluhovou brzdu, která činí 55 procent HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), jenž sestavuje státní rozpočet pro letošní rok, uvedl, že pokud nedojde ke konsolidaci veřejných financí, stát dosáhne dluhové brzdy už za dva roky.
Nová vláda Petra Fialy (ODS) by měla dostat 100 dní hájení, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. Připomněl, že kabinet musí řešit několik naléhavých úkolů, jako je především epidemie covidu-19, energetika a státní rozpočet na příští rok. Ušetřit stamiliardy korun na daňových výjimkách, jak Zeman opakovaně navrhuje, však nedokázala ani jeho oblíbenkyně, exministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Po seškrtání peněz na provoz ministerstev, s nimiž počítá návrh státního rozpočtu na příští rok, chce nová vláda Spolu a Pirátů se STAN v úsporách pokračovat i v dalších letech. V programu kabinetu, s nímž pětikoalice předstoupí před poslance s žádostí o důvěru, se má objevit takzvaná výdajová brzda. Ta nastaví limity pro přijímání nových úředníků a pro různé neinvestiční nákupy. Programové cíle, které strany zveřejnily minulý měsíc, nepovažuje za zcela definitivní především Spolu.