odvody na sociální pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu odvody na sociální pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ve středu se před úřadem vlády sešli odboráři, aby mimo jiné protestovali proti navýšení věku odchodu do důchodu, ačkoli parametry důchodové reformy ještě nejsou schválené. Původně měly být její detaily známy již v březnu, kvůli jednáním ale dojde k jejich zveřejnění až v dubnu. Vláda však s plošným posouváním věkové hranice nepracuje. „Takový návrh ani není na stole,“ potvrdil E15 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Na dani z příjmu zaplatí za rok 2022 OSVČ méně než za rok 2021, neboť se zvýšila sleva na poplatníka. Polepší si i OSVČ s vysokými zisky, neboť se zvýšila hranice zdanitelného příjmu podléhajícího základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Kolik zaplatí OSVČ na dani z příjmu? Jak se liší výpočet daně při hlavní a vedlejší činnosti?
Důchodový systém se řítí do propasti. Všichni to vědí, ale politici s tím nic nedělají. A už ani neudělají. To jsou hlavní závěry analýzy společnosti Cyrrus. Demografie je neúprosná a zatímco nyní na jednoho důchodce připadají více než tři ekonomicky aktivní lidé, v dalších dekádách tento poměr klesne pod 1:2. Spolu s tím se výrazně zvýší rozdíl mezi důchody a průměrnou mzdou. Nejhůře dopadne ročník 1985.
Byl to jeden z mála opravdu splněných slibů současné vlády, když se limit pro uplatnění paušální daně a registraci k DPH pro živnostníky začátkem roku zvedl z jednoho milionu na dva. Realita ovšem ukázala, že lépe vydělávající živnostníky změna nenalákala a jen zlomek z nich se rozhodl k paušální dani přihlásit. Ne každému totiž přináší výraznější úsporu na odvodech státu.
Důchodci si celý život platí na důchod a nyní jim vláda chce krátit valorizaci, na kterou mají nárok. A ještě navíc by se měl prodlužovat odchod do penze na astronomických 68 let. A přitom se snižují daně boháčům. Tahle mantra hýbe národem a ani tvrdá fakta její původce nijak zvlášť nezviklají. Přesto má cenu si na ta data posvítit. Začněme s předplácením penze. Náš důchodový systém je průběžný. To znamená, že to, co se vybere na důchodovém pojištění, se vzápětí rozdělí důchodcům a platícím vzniká právo, ...
Vláda definitivně odpíská nejzásadnější vstřícné opatření vůči firmám, k němuž se zavázala ve svém programovém prohlášení. Snížení odvodů za zaměstnance alespoň o dva procentní body ze současných 24,8 procenta si stát z důvodu stamiliardových schodků státního rozpočtu, na nichž se podílí i rostoucí deficit důchodového systému, nemůže dovolit. Navíc vládní strany debatují o zvýšení odvodů pro živnostníky. Případný ústupek velkým zaměstnavatelům by vyvolal kritiku.
... možná výrazně připlatí na sociálním pojištění. Jejich odvody by se... totiž odvádějí minimální sociální pojištění a v důchodu...
Mezi opatřeními na snížení vysokých rozpočtových schodků vláda zvažuje zvýšení odvodů ze zdravotního a sociálního pojištění živnostníků blíž k úrovni odvodů placených zaměstnanci. Je ale žádoucí tyto oba druhy odvodů rozlišovat, protože u každého je situace trochu jiná.
Udržitelnost důchodového systému má narýsovat reforma, o jejíchž podrobnostech bude ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ještě tento a příští měsíc jednat s koaličními partnery i s opozicí. Změny představí v březnu. Jurečka odmítl některé informace o zvyšování věku odchodu do penze, které v neděli zveřejnila Česká televize.
O reformě důchodového systému se mluví celá desetiletí a už bychom se pomalu měli smířit s tím, že žádná radikální změna nikdy nenastane. Nemusíme ale jen zvyšovat věk odchodu do důchodu, existuje celá řada drobných i větších změn, které by mohly pomoci učinit naše penze udržitelnějšími. Ne všechny jsou rozumné a určitě by všechny hodně bolely, bohužel však nemáme příliš na výběr, matematika už nemůže být jednodušší: Buď si snížíme důchody a ponecháme současné odvody, nebo necháme důchody a zvýšíme ...