okd uzavření dolů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu okd uzavření dolů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Těžební společnost OKD uzavřela loňské hospodaření s čistým ziskem 5,1 miliardy korun, což bylo nejvíce od roku 2011. Proti roku 2021, kdy činil 216,8 milionu korun, stoupl zisk firmy více než dvacetinásobně, v roce 2020 skončil podnik ve ztrátě téměř 2,5 miliardy. Objem výroby činil loni 2,1 milionu tun černého uhlí, proti předloňským 2,47 milionu tun byl o 15 procent nižší. Tržby ale firmě vzrostly více než o polovinu na 14,1 miliardy korun, sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.
Bývalé uhelné doly na Ostravsku se mají za pár let proměnit v masivní zásobárny elektrické energie. Zástupci českého státního podniku Diamo a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v úterý podepsali v Praze dvě memoranda o spolupráci s britským startupem Gravitricity, jehož konečným cílem je vybudování první gravitační elektrárny na světě, která má vzniknout na českém území, konkrétně v některém z uzavřených černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji.
Důl ČSM bude pokračovat v těžbě uhlí až do konce roku 2025. Uvedli to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předseda představenstva těžební společnosti OKD Roman Sikora. Podle původních plánů měla těžba skončit letos, Důl ČSM je posledním, ve kterém OKD těží černé uhlí.
Audit v těžební firmě OKD ukázal podezřelé smlouvy za stovky milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize (ČT). OKD řídí od roku 2018, kdy byly zmíněné smlouvy uzavřeny, státní podnik Prisko spadající pod ministerstvo financí. Předseda představenstva Priska Marian Klásek se ke smlouvám odmítl vyjádřit. Podle OKD byly smlouvy uzavřeny za standardních podmínek. Audit nechala udělat státní firma Diamo, která od OKD přebírá uzavírané doly. Diamo připravuje kvůli smlouvám podání trestního oznámení.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Základní kapitál státní společnosti Prisko by měl stoupnout kvůli pomoci společnosti OKD o 1,273 miliardy korun. Schválila to vláda. Peníze firma získá z vládní rozpočtové rezervy, což umožnilo nedávné schválení novely zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun.
Těžební společnost OKD, kterou vlastní státní podnik Prisko, bude pro veřejné finance už jen zátěží. Shodli se na tom oslovení analytici poté, co Prisko v pondělí poslalo těžaři 600 milionů korun.
Zhoršené epidemiologické situace na severu Moravy přimělo vedení společnosti OKD k rozhodnutí o zastavení těžby ve všech dolech. Provoz se zastaví v pátek. Informaci přinesla Česká televize. Mezi horníky a jejich příbuznými už testy odhalily přes tisíc nemocných. Odstávka bude dlouhodobá, uvedla OKD v prohlášení.
Na rekultivaci krajiny postižené těžbou státních uhelných podniků stát vyčlenil 38 miliard korun. Z nich zatím od roku 2002 investoval 25,6 miliardy. Peníze podle Zdeňka Vojtěcha z tiskového oddělení ministerstva financí putovaly do náprav ekologických škod vzniklých před privatizací hornických a hutních státních společností v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
Těžba černého uhlí v Dole Lazy na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek 28. listopadu. Společnost OKD už tam vydobyla všechny ekonomicky rentabilní zásoby, uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.