omezeni dovozu uhli - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu omezeni dovozu uhli, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Evropská unie zastavila dovoz ruského uhlí, z velké míry také ropy a snaží se zbavit zemního plynu i dalších komodit od agresora. Ze sankcí ale už několikrát vyklouzly diamanty. Pozornost sedmadvacítky se v tomto směru upírá na jedinou členskou zemi – Belgii s jejím světovým diamantovým centrem Antverpy. Ukrajině a východu EU dochází trpělivost a naléhá na zalátání sankční díry. V Belgii je ovšem záležitost citlivé politické téma.
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments 1. díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, na čem může Česko založit svůj rozvoj v příštích dvou až třech desetiletích, aby prosperovalo.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
Jako déjà vu se v běžné řeči označuje situace, kdy člověka přepadne svědivý pocit, že to, co zrovna vidí či prožívá, již minimálně jednou v životě okusil. Respektive se jedná o určité nutkání věřit, že daná situace není originální, ale představuje opakování něčeho minulého. A přesně takto si musí připadat každý alespoň částečný znalec historie při pohledu na současnou energetickou krizi, v níž se zoufalá Evropa snaží hledat volné zdroje po celém světě a, je-li to nutné, i vysoce přeplácet své konkurenty z ...
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že nijak nelituje kurzu, který razily její vlády v energetické politice a vůči Rusku. Podle agentury Reuters se tak vyjádřila před novináři v Lisabonu, kde předsedala porotě vybírající vítěze Gulbenkianovy ceny za lidskost. Někdejší dlouholetá šéfka německé vlády čelí kritice, že největší evropskou ekonomiku učinila příliš závislou na ruském plynu. Merkelová zdůraznila, že politiku je třeba vnímat v kontextu dané doby.
Evropští nábytkáři, výrobci cukrovinek či dovozci masa se musejí připravit na nová pravidla o původu zboží, která brzy začnou platit v Evropské unii. Před konečným vyjednáváním s unijními státy, jimž nyní předsedá Česká republika, je návrh nařízení k poklesu odlesňování planety, který ukládá dovozcům určitého typu zboží povinnost dokazovat, že jejich produkce nepřispěla k ničení lesů.
Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. ...
Nejdříve odstřihneme největší průmyslové podniky a až na posledním místě domácnosti. Tak vypadá český krizový postup pro případ odstavení dodávek plynu, jimiž ruský prezident Vladimir Putin v návaznosti na evropské sankce opakovaně vyhrožoval. To se ostatně už stalo v Polsku, Bulharsku, Finsku a v Nizozemsku, kde byly dodávky ruského plynu úplně přerušeny. Alespoň osm dalších států se přitom potýká s částečnými výpadky dovozu. Redakce deníku E15 připravila podrobný rozbor postupu, který by nastal po ...
Válka na Ukrajině a s ní spojené změny na trhu se surovinami znovu ukázaly, jak životně důležitou, ale zároveň podceňovanou surovinou je pro Českou republiku dřevo, rostoucí v tuzemských lesích. Podle zástupce Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků Tomáše Paříka by se měl stát dřevem zabývat mnohem více, než to dosud dělal. A zřejmě i výrazně změnit přístup k hospodářskému využití českých lesů.