omezení vývozu do ruska - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu omezení vývozu do ruska, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zprávy o situaci na ukrajinském bojišti a možných rizicích dalších ruských útoků denně plní světová média. O tom, že o osudu země rozhodne i její ekonomická kondice, se však píše daleko méně. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se přitom loni smrskl o třicet procent a budoucnost zůstává nejistá. Na Rusko náklady na válku a západní sankce zatím dopadají mírněji, než se čekalo. Po roce bojů je tak hlavní otázkou, jestli se ruské válečné soukolí časem zadrhne a zda Kyjev s pomocí Západu hospodářsky ustojí období, ...
Polsko plánovalo, že zastaví dovoz ruské ropy severní větví potrubí Družba ke konci loňského roku. V lednu však z tohoto zdroje dovezlo půl milionu tun suroviny. Tento měsíc chce dovoz utlumit, ale aby se vyhnulo postihu, k úplnému zastavení potřebuje další sankce. Ruský rozpočet mezitím kvůli postihům přichází na ropném obchodu o miliardy dolarů. Příležitosti naopak využil Írán, který v posledních měsících zvýšil vývoz své produkce.
Západní sankce a cenový strop na ruskou ropu výrazně mění globální obchod se surovinou. Do Evropy směřuje z válčící země stále méně ropy, zatímco Čína a Indie se těší na další slevy od Moskvy. Státy Perského zálivu naopak přesměrovávají své tankery z asijských destinací na starý kontinent. Družbou může brzy místo ruské ropy proudit kazašská. Kreml zároveň připouští, že ho zastropování cen poškodí a rozpočtový deficit země letos může překročit původní předpoklad.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá ve svém desetibodovém mírovém plánu pro Ukrajinu mimo jiné vyzvat k obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, ale například i k ochraně ukrajinského životního prostředí. Vyplývá to z přehledu, který dnes zveřejnila agentura Reuters.
Loni Vítkovice Steel po mnoha letech poprvé vykázaly kladný provozní zisk EBITDA a dlouho to vypadalo, že by ostravská hutní společnost mohla v pozitivním trendu pokračovat. Válka na Ukrajině a s ní spojené rostoucí náklady ji však tyto optimistické plány překazily. „První tři kvartály byly výborné. Teď čekáme, kolik z toho ‚ukrojíme‘ do konce roku. Může se stát, že se z akumulovaného zisku za prvních devět měsíců propadneme opět do ztráty,“ obává se šéf společnosti Vítkovice Steel Radek Strouhal.
Dlouho očekávané částečné unijní embargo na ruskou ropu nabylo účinnosti. Současně s ním vstupuje v platnost cenový strop na surovinu z válčící země, jehož výši stanovily země G7 v součinnosti s Evropskou unií na šedesát dolarů za barel. Ceny ropy na počátku týdne míří vzhůru. Čeká se, jak na sankce zareaguje Moskva, která avizovala zákaz prodeje komodity zemím, které na limit přistoupí.
Necelý týden zbývá do spuštění zásadních opatření, která mají snížit ruský příjem z ropy, ale Západ ještě nenašel shodu v důležitých otázkách. Společně s částečným unijním embargem na surovinu z válčící země na ni má být uvalen cenový strop, který by měl mimo jiné zajistit, že ropy bude na světových trzích dost. Jenže členové EU se zatím nedokázali dohodnout na jeho výši a Kyjev je tlačí k nízkému limitu.
Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a ...
Snad žádné jiné slovo dnes v německých médiích nerezonuje tak silně jako „deindustrializace“. Podle odborníků totiž opravdu reálně hrozí, že Německo přijde o svou pověst průmyslové velmoci a místo motoru evropské ekonomiky se stane její brzdou. Blíží se konec německého hospodářského zázraku? A co by to znamenalo pro Česko? I když se názory na ekonomickou budoucnost Německa (a tedy i celé EU) liší, v jedné věci se odborníci vzácně shodují. Pokud si chtějí vyspělé země a zejména Německo udržet svou ...
Nedostatek motorové nafty ve Spojených státech se před zimou zhoršuje, nejvíce zasažené je východní pobřeží. Situaci komplikují problémy s přepravou dieselu, jeho ceny tak jdou nahoru. Problémy se patrně nevyhnou ani Evropě. Kombinace domácích výrobních potíží, blížícího se embarga na ruské ropné produkty a možného výpadku amerického importu zřejmě povede i ke zdražování nafty na starém kontinentu.