osetrovne samozivitel - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu osetrovne samozivitel, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Onemocněl vám nečekaně člen rodiny? Pokud s vámi sdílí domácnost, můžete využít možnosti ošetřovného. Kolik peněz za ošetřování člena rodiny dostanete? Pomůže vám naše kalkulačka OČR.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun. Proti roku 2019 se zvedla přibližně o 10 300 korun. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let. Lidí v příjmové chudobě ubylo, a to zhruba o sto tisíc. Bylo jich kolem 900 tisíc. Míra příjmové chudoby meziročně poklesla z 9,5 na 8,6 procenta, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ).
Vláda oznámila, že znovu zavede krizové ošetřovné ve výši 80ti procent základu výdělku. A to se zpětnou splatností od letošního prvního listopadu. Krizové ošetřovné ale musí ještě schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident.
Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za listopad. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo příjem žádostí, otevřený bude do 21. ledna. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mají za každý den nárok na 400 korun. Podporu mohou kombinovat s kompenzačním bonusem. Na program je vyčleněno 250 milionů korun.
Hlavním úkolem nového ministra zdravotnictví bude zvládání pandemie nemoci covid-19. Po uvedení Jana Blatného (za ANO) do funkce to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nový šéf úřadu za svůj hlavní úkol označil potřebu změnit vnímání situace a nálady ve společnosti. Podrobnosti chce Blatný představit v pátek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Blatný Romana Prymulu (za ANO). Bude už třetím ministrem, který se bude snažit pandemii nového typu koronaviru porazit.
Ministerstvo práce má hotový návrh na úpravu ošetřovného pro případ, že by se školáci museli kvůli šíření koronavirové nákazy zas učit na dálku. Navrhuje, aby rodiče dětí do 13 let pobírali dávku po celou dobu distanční výuky. Dostávat by měli 60 procent základu výdělku. Na dotaz ČTK to po jednání s odbory řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní ve vládě na podobě ošetřovného není shoda. Odbory úpravu ošetřovného podporují.
Situace, kdy onemocní dítě, jež vyžaduje péči jednoho z rodičů, nejsou ničím výjimečné. Některé z rodin tato situace ale může dostat do finančních problémů. Na místě je proto zvážit, zda si pro tyto případy nesjednat pojištění. To proto, že dávka ošetřovného od státu nemusí vždy stačit a už vůbec se nevztahuje na OSVČ.
Samoživitelé, dohodáři, přivydělávající si důchodci či invalidé patří v současné době mezi příjmově nejohroženější část populace. Opoziční politici volají po větší podpoře této skupiny obyvatel, která na rozdíl od jiných nedosáhne na žádnou z „koronavirových“ pomocí. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) však stačí zažádat o již existující dávku mimořádné okamžité pomoci, jejíž vyřízení se mělo zjednodušit. V praxi však úřady schválily ještě méně dávek než v předchozích letech.
Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, se zřejmě zvýší. Zpětně od dubna má podle vládní novely činit 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu v úterý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.
Vláda na pátečním zasedání schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60, a to zpětně od 1. dubna. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po jednání vlády. Příští týden by návrh zákona měla posoudit sněmovna.