osvč platby - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu osvč platby, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vzhledem k současné situaci mohou živnostníci podat Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2020 v delším termínu. Vzhledem k OSSZ je nutné splnit termín 30. 6. 2021. K tomuto datu je však nutné zároveň uhradit i případný doplatek pojistného za rok 2020. Zdravotní pojišťovny pak Přehledy požadují do 2. srpna 2021.
V roce 2021 odvádějí někteří občané jiné částky na sociálním pojištění než v roce 2020. Podívejme se v praktických příkladech, komu platba sociálního pojištění podražila.
Osoby samostatně výdělečně činné musí za rok 2020 odevzdat nejen daňové přiznání, ale i přehledy o příjmech a výdajích. Kolik celkově zaplatí na přímých daních?
Daňové přiznání v praxi nepodávají pouze OSVČ, ale mnohdy i zaměstnanci, studenti nebo penzisté. Termín pro odevzdání daňového přiznaní v roce 2021 je v souvislosti s vládními opatření stanoven na 3. května.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně živnostníkům. Někteří z nich v ní strávili i několik týdnů. Trn z paty jim nevytrhne ani plánovaná kompenzace, pro jejíž čerpání musí být nemocensky pojištěni.
Živnostníci, kteří se přihlásili k tzv. paušální dani, mohli v lednu zrušit své trvalé příkazy na placení sociálního a zdravotního pojištění. Nyní se však blíží termín splatnosti částky 5 469 korun za paušální daň.
Od letoška se mohou živnostníci přihlásit k daňovému paušálu. Znamená to pro ně konec podávání daňového přiznání, povinné odvody vyřeší jednou měsíční platbou, nemusí se starat o kontroly z finančního úřadu. Zjednodušení administrativy a úspory na daních byly hlavní benefity, na které vláda OSVČ lákala. A pro mnohé je paušál skutečně výhodný. Komplikace ale mohou přijít později, když budou živnostníci žádat například o hypotéku nebo jiný úvěr.
Bez finančních prostředků naspořených v minulých letech a tučné injekce od vlády by české zdravotnictví kvůli dopadům koronakrize už zřejmě bojovalo o život. Obavy má i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která je ze sedmi tuzemských zdravotních pojišťoven největší a její služby využívají zhruba dvě třetiny občanů.
Pod nejvýše postaveným mužem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem se kýve křeslo. Nechal se přednostně očkovat proti koronaviru, ale k rezignaci důvod nevidí. Chce počkat na rozhodnutí správní rady, která bude jednat v pondělí a bude se zabývat i hospodařením pojišťovny. Za loňský rok se propadne do ztráty, ovšem zatím ji vykryje z naspořených 34 miliard korun. „Od roku 2014 jsme vytvářeli rezervy. Od začátku jsem říkal, že jsou určeny pro hubená léta, a to jsem nic netušil o nemoci COVID-19,“ ...