osvč plátce dph - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu osvč plátce dph, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Od začátku roku 2023 nastaly v oblasti daní významné změny, které se dotýkají řady podnikatelů a firem. Zvýšila se hranice příjmů pro plátce DPH či příjmového limitu pro uplatnění výdajových paušálů. Rovněž vstoupila v platnost nová mimořádná daň z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax). Změny nastaly i u zdanění fyzických osob. Podrobnosti o největších novinkách popisují daňoví specialisté advokátní kanceláře Havel & Partners.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
Zavedení paušální daně od roku 2021 přivítalo hodně OSVČ, které chtějí minimalizovat svoji povinnou daňovou administrativu a snadno plánovat své cash-flow. Od roku 2023 se rozšíří počet OSVČ, které mohou do paušálního režimu vstoupit. Jak vysoká bude měsíční paušální daň?
OSVČ si mohou daňové povinnosti usnadňovat uplatněním paušálů. Výdajový paušál mohou využívat již dlouho, od roku 2021 je možné vstoupit i do daňového paušálního režimu. Hlavními výhodami jsou daňová úspora, srozumitelnost a nenáročnost. Od roku 2023 dojde u paušální daně navíc k významným změnám.
Paušální daň znamená pro podnikatele velkou úlevu od administrativy. Ale i u poplatníků, kteří ji využívají, může dojít k situacím, kdy budou muset podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Přihlásit se k paušální dani lze vždy k 1. lednu daného roku – poprvé to bylo začátkem roku 2021. Pokud jste to v letošním roce nestihli, můžete tak učinit pro rok 2022. Termín ale už také klepe na dveře. A pokud již v režimu paušální daně jste, nezapomeňte si navýšit trvalý příkaz na její novou výši – daň nově činí 5 994 korun, tedy o 525 korun víc než v roce 2021.
Přes dosavadní vlažný zájem o paušální daň pro živnostníky s obratem do jednoho milionu korun ročně hodlá ministerstvo financí nabídnout tuto možnost všem podnikatelům včetně plátců daně z přidané hodnoty. Místo stávajícího jednoho pásma by jich stát zavedl více, zvýšily by se také platby na sociální a zdravotní pojištění.
Od letošního ledna skončila část živnostníků s vedením daňové evidence a přihlásila se u svého finančního úřadu k paušálnímu režimu. Jde v podstatě o zúžení tří plateb do jedné paušální, která podnikateli pokryje povinnou měsíční platbu na zdravotní a sociální pojištění a také daň z příjmů. Nabízí se otázka, jak budou dokládat příjem při žádosti o hypotéku.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
OSVČ s ročním příjmem do milionu korun se mohou přihlásit k platbě tzv. paušální daně, a tím si výrazně snížit daňovou administrativu, respektive daňově ušetřit. K případné účasti na paušální dani je potřeba se přihlásit do 11. ledna 2021.