otevřené hranice na slovensko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu otevřené hranice na slovensko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Slovensko na podzim čekají předčasné parlamentní volby, ve kterých se budou o přízeň voličů ucházet dobře známé i nově vzniklé politické subjekty. Ty zatím poslední v roce 2020 vyhrálo hnutí OĽaNO a premiérem se stal Igor Matovič. Jeho preference ovšem prudce klesly a do rolí favoritů se stavějí jiní kandidáti. Kdo se o post premiéra uchází a co říkají aktuální volební průzkumy?
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Stál u porážky Vladimíra Mečiara v devadesátých letech, poté reformoval slovenskou ekonomiku. Někdejší slovenský ministr financí Ivan Mikloš silně ovlivnil to, jakým směrem se Slovensko v posledních třiceti letech vydalo. V současné době radí moldavské vládě a na Ukrajině se podílí na plánování obnovy válkou poničené země. „Pokud se Ukrajina nevrátí do svých původních hranic, nejenže nebude na Ukrajině stabilita, ale ani nebude možné, aby mezinárodní společenství zrušilo sankce vůči Rusku,“ říká v ...
Na ostravském letišti Leoše Janáčka se v září uskuteční už 22. ročník největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě. Dny NATO přivítají zástupce více než 20 zemí a představí návštěvníkům mimo jiné vojenskou techniku, která se stará o bezpečnost členských států Severoatlantické aliance.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po měsících přešlapování na místě přednesl návrh, který usiluje o řešení cen energií přímo na burze. Chce zastropovat ceny plynu pro výrobu elektřiny a následně plynovým elektrárnám kompenzovat vyšší náklady, což má platit pro celý propojený středoevropský trh. Dotace plynových elektráren by se sice ve finále propsaly do cen koncových spotřebitelů, ale ti by přesto měli ve výsledku platit méně.
Česká republika si podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jako jednu z priorit předsednictví Rady EU vybrala Akt o čipech, který má zmobilizovat desítky miliard eur na posílení výroby čipů. Podíl starého kontinentu v této strategické oblasti se v posledních deseti letech propadl z dvaceti na méně než deset procent. První polovodičoví giganti už s vidinou veřejných pobídek plánují výstavbu. Těžit z toho bude i Česko.
Ekonom Richard Hindls vidí v současné válečné situaci mezi Ruskem a Ukrajinou velký problém. A to především ohledně ekonomických dopadů na Evropu. „Ať to dopadne jakkoli, Evropa z toho nevyjde moc dobře,“ upozorňuje v rozhovoru pro INFO.cz. A pokud lze podle něj naopak říct, že z války někdo vyjde neoslaben, tak jsou to USA a hlavně Čína. „Čína měla pevnou pozici jednoho z lídrů světové ekonomiky už před válkou. A teď si ji přinejmenším rozhodně udrží,“ vysvětluje Hindls.
Dramatické zdražování v Česku je zčásti dílem chamtivých domácích obchodníků a naivních spotřebitelů, kteří jsou ochotni odkývat prodejcům s úsměvem jakékoli ceny. Celá řada dováženého zboží totiž putuje do Česka za obdobné ceny jako dříve, a inflace tak prakticky vzniká až na české půdě. „Takový svět, ve kterém každý akceptuje, že je úplně normální zvyšovat ceny, ten se nám nelíbí, to není dobrá cesta. A proto říkáme: všímejte si signálů, které povedou ve finále v kolektivním vědomí ke zchlazení ...
Tento článek vznikl mimo jiné za pomoci on-line konferenčních hovorů, cloudových úložišť dat, e-mailu nebo streamování zvuku. Tedy možností, které se zrodily díky internetu, dnes samozřejmé páteři ekonomiky, politiky i celé společnosti. Když však celosvětová síť začátkem devadesátých let do tehdejšího Československa pronikala, odborníci o ní jako o masovém fenoménu vůbec nepřemýšleli. „Tehdy jsme si mysleli, že půjde o záležitost vysokých škol, a nevěděli jsme, že rozvoj internetu bude pokračovat mimo tyto...
Inflace v Česku i v zemích eurozóny a v dalších zemích světa překračuje dlouho známé hodnoty. Roste především kvůli rychlému oživení po krizi způsobené pandemií, prudkému růstu cen energií a také kvůli trhu práce, na němž rostou mzdy rychleji než produktivita zejména kvůli velmi nízké míře nezaměstnanosti.