otevření hranic s německem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu otevření hranic s německem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poslední tři roky byly pro české e-shopy bez přehánění šílené. Úvodní strach z důsledků pandemie vystřídalo tušení jedinečné příležitosti k růstu právě díky lockdownům. Provozovatelé e-shopů však měli celou dobu na paměti, že takto nadopovaný stroj nemůže šlapat donekonečna. Obávaný náraz přišel už s počátkem loňského roku, kdy zůstaly českým obchodníkům přeplněné sklady a vědomí, že se budou muset poprvé vyrovnat s vážnou ekonomickou krizí. Jak jí prochází pětice největších českých e-shopů?
Skupina Packeta, pod kterou spadá Zásilkovna Simony Kijonkové, se musela v loňském roce vypořádat s otřesy ekonomiky, které se projevily propadem tržeb internetových obchodů. I přesto si ovšem udržela růst, když meziročně zvýšila příjmy o 23 procent na 6,1 miliardy. Zároveň se tuzemská firma čím dál více rozrůstá za hranice Česka, letos otevřela pobočku ve Slovinsku a celkově ze zahraničí už jí plyne téměř polovina příjmů.
Kvůli probíhající válce nedaleko našich hranic ubyla Česku konkurence v podobě Ruska a Ukrajiny coby populární a relativně levné destinace pro zakládání vývojových center společností zaměřených na informační technologie. Americké IT firmy a startupy zase rozjely masivní propouštění, což se opět může pozitivně projevit na našem trhu. Alespoň si to myslí Ivo Horský, ředitel softwarového vývoje německé společnosti EnOcean. Tento spin-off Siemensu zaměřený na vývoj senzorů pro chytré budovy a průmysl začal v ...
Prezidentské volby v Česku startují prvním kolem 13. a 14. ledna. Očekávají se těsné volební výsledky. Koho volit? S rozhodováním vám pomůže naše volební kalkulačka. Deník E15 dále připravil pro kandidáty na prezidenta řadu otázek zkoumající jejich preference, priority, postoje a to, jak by se chovali v úřadu. Na otázky odpovídali všichni potvrzení kandidáti s výjimkou Andreje Babiše. Josef Středula z prezidentské volby 2023 odstoupil a podpořil přitom Danuši Nerudovou.
Martin Husovec je docentem práva, působí na London School of Economics and Political Science (LSE). Dlouhodobě se zabývá otázkami regulace internetových platforem, duševního vlastnictví a svobodou vyjadřování na internetu. A nyní především Aktem o digitálních službách, který zásadně promění fungování velmi velkých internetových platforem. „Pokud platforma učiní rozhodnutí, které omezí obsah, jejž tam uživatel vložil, budete mít právo na vysvětlení, které musí být individuální, specifické a musí být možné ...
Všechno bude jinak – ale jak? Věta, kterou by se dala shrnout nálada německé ekonomiky na začátku nového roku 2023. Ten by, jak předpověděl kancléř Olaf Scholz svým pojmem „Zeitenwende“ (bod zvratu), měl být přelomový. A to nejen v tom, že se největší hospodářství Evropy z mírné recese zvedne opět k růstu, ale i v tom, že se firmy a celý německý systém pohnou novým směrem.
Ministři energetiky evropských zemí dál hledají nástroje, kterými by zmírnili následky energetické krize a její dopady na životní úroveň lidí i na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Pokud ceny energií neklesnou, lze očekávat další vlnu deindustrializace – přesný opak toho, o co Evropská unie usiluje. Paradoxně by to mělo negativní klimatické dopady. Elektřina je jinde ve světě sice levnější, ale její výroba produkuje v průměru více emisí než při výrobě v Evropě.
Přes tři metry vysoké betonové bloky zakončené ostnatým drátem v délce 155 kilometrů rozdělovaly Berlín osmadvacet let. Od pádu Berlínské zdi, na níž zemřelo 138 lidí, uplynulo ve středu 9. listopadu třiatřicet let.
Německý kancléř Olaf Scholz požádal při návštěvě Číny prezidenta Si Ťin-pchinga, aby v souvislosti s válkou na Ukrajině využil svého vlivu na Rusko. Oba politici se shodli na nepřijatelnosti jaderných hrozeb. Scholz přijel na několikahodinovou návštěvu do Číny jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 od začátku pandemie covidu-19.
Téma ekologie objevuje průmyslový designér Petr Novague postupně. Svět se ale podle něj chová spíše pseudoekologicky, když se utěšuje malými vítězstvími, jako je zákaz plastových brček, a neřeší například enormní znečišťování leteckou dopravou. „Před pár lety jsem viděl rozpočítání jednoho letu z Prahy do Londýna. Na jednoho pasažéra připadlo za jediný let tolik emisí, kolik by vyprodukoval za třicet let ježdění autem. Principiálně není správně, že letenka stojí tak málo, že dochází k takovému nadužívání,“...