pančování alkoholu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pančování alkoholu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zlínská pobočka brněnského krajského soudu se bude ve čtvrtek 5. dubna znovu zabývat hlavní, takzvanou zlínskou větví metanolové kauzy. Hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula, který si odpykává patnáctiletý trest, podal návrh na obnovu řízení. Návrh neznamená zrušení rozsudku, ale další projednání věci, řekla ve středu mluvčí brněnského krajského soudu Eva Sigmundová.
Olomoucký vrchní soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku.
Domácí likérky po třítýdenní prohibici v Česku na podzim roku 2012 odhadovaly škody na tržbách ve stovkách milionů korun. Žádný z výrobců přes původní prohlášení nakonec o odškodnění nepožádal a ani ho nezískal. Až na jednu výjimku – Becherovku.
Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat 10 dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Sudová vína mají být nově opatřena kontrolní páskou. Počítá s tím novela vinařského zákona. Kontroly bude provádět Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka. Chce tak zamezit dovozu falšovaného vína. Původně chtěl resort zakázat prodej dovozového sudového vína úplně.
Krajský soud ve Zlíně uložil šesti obžalovaným v ostravské větvi kauzy metanol za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty vězení od 5,5 do 8,5 roku. Podle obžaloby mají na svědomí devět životů. Miroslava Klosela, který byl sedmým obžalovaným, senát zprostil viny. Rozsudek není pravomocný.
Velkým výrobcům lihovin se nelíbí záměr vlády změkčit pravidla pro výrobu a prodej lihovin zavedením třetího pásma kaucí pro malé producenty. K pětimilionové a půlmilionové kauci má nově přibýt také kauce ve výši 100 tisíc korun pro výrobce s produkcí do 2000 litrů čistého lihu ročně. Novela, kterou koncem srpna schválil kabinet a nyní čeká na projednání Sněmovnou, podle Unie výrobců a dovozců lihovin otevírá prostor pro podvodníky.
Stát přichází s prvním nástrojem, jak omezit v Česku bující obchod s falšovaným či přímo pančovaným vínem. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž dostala pravomoc odhalené pančované víno nařídit zlikvidovat. Dosud mohlo být majitelem zpracováno na jiné účely. Novinku tento týden schválila sněmovna. Podle dřívější studie EY pochází až pětina prodeje vína z šedé zóny, což pro stát znamená výpadek daňových příjmů ve výši asi miliardy korun ročně.
Třítýdenní zákaz prodeje tvrdého alkoholu, vyhlášený státem předloni na podzim kvůli množícím se úmrtím na následky požití pančovaných lihovin obsahujících jedovatý metylalkohol, pocítila i PepsiCo, trojka na tuzemském trhu s kolovými nápoji. Tržby jí v roce 2012 meziročně klesly o desetinu na 1,74 miliardy korun.
Nový zákon „řeší“ problém s jedovatými lihovinami svérázným způsobem: mafie se směje, zato tradiční malovýrobci ušlechtilých destilátů si kvůli povinné kauci musí brát milionové půjčky.
Ujistit se, že sklenice vína obsahuje přesně to, co slibuje viněta, býval kdysi relativně jednoduchý proces: stačilo podržet ji proti světlu, naklonit a podívat se na jeho tón, trochu zavířit a přivonět si. Ovšem s neustále stoupající celosvětovou spotřebou vína, která přitahuje pozornost podvodníků, si milovníci tohoto nápoje budou muset v dohledné době brát na pomoc k degustaci zřejmě i své chytré telefony.