pandury - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pandury, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině nutí řadu evropských zemí nakupovat zbraně jako o život, říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Pokud nalezneme rychle dostupnou techniku, nebudeme váhat. Šlo by o systémy a prostředky, které armáda potřebuje a má je v plánech. Pouze bychom urychlili akvizice,“ dodává s tím, že vláda přislíbila potřebné miliardy korun uvolnit.
Detailní pohled na klíčové zbrojní projekty českého a slovenského ministerstva obrany svědčí o větších ambicích Slovenska modernizovat armádu. Přibližně o třetinu menší země než Česká republika dlouhodobě vydává v poměru k HDP více peněz na obranu. Slováci nyní hodlají raketovým tempem nakoupit téměř 730 nových bojových vozidel na kolech a pásech. Naopak Česko už přes šest let odsouvá zakázku na dvě stovky pásových obrněnců. Z dřívějška má zhruba 130 transportérů Pandur.
Firma General Dynamics musela kvůli krizi způsobené koronavirem pozastavit v některých evropských zemích výrobu. Sleduje také debatu o snížení rozpočtu české armády o deset milliard korun, protože je jedním ze tří uchazečů o dodávku 210 nových bojových vozidel pěchoty. „Jsme si vědomi, že rozpočet na obranu čelí velkému tlaku, a proto nabízíme i přenos výroby do České republiky se širokým zapojením českých firem,“ říká Thomas Kauffmann, viceprezident GD pro mezinárodní obchod a služby.
Zakázka na dvacítku velitelsko-štábních a spojovacích vozidel Pandur se české ekonomice vyplatila: Přímé náklady na zakázku byly 1,6 miliardy Kč, v řetězci dodavatelů ovšem vznikla hodnota 5 miliard Kč. Zakázka také vygenerovala pro české zaměstnance práci, která se dá přepočíst na zaměstnání pro 800 kvalifikovaných lidí na jeden rok. Případ Pandurů dokazuje, že vyzbrojovací zakázky Ministerstva obrany, pokud je plní český průmysl, představují vynikající ekonomický stimul.
Lobbista Marek Dalík opustil znojemskou věznici. O jeho propuštění rozhodl Okresní soud ve Znojmě. Čtyřiačtyřicetiletý Dalík si ve znojemské věznici odpykával pětiletý trest vězení za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Má za sebou polovinu trestu, v první polovině září si podal žádost o podmíněné propuštění.
Armáda v příštích deseti letech plánuje nákup nových pandurů a tanků, samohybných minometů, děl nebo lehkých útočných vozidel pro výsadkáře. Nakoupí i vrtulníky a bezpilotní prostředky. Chtěla by také pořídit zbraně, které jsou schopné zasahovat proti raketám či dělostřeleckým granátům i proti dronům. Vyplývá to z koncepce výstavby armády do roku 2030 (KVAČR), kterou se bude vláda příští týden zabývat. Dokument je vizí, jak by měla česká armáda za deset let vypadat.
Lobbista Marek Dalík podal žádost o podmíněné propuštění z vězení. Za podvod při nákupu Pandurů pro českou armádu si ve znojemské věznici odpykává pětiletý trest. Zatím má za sebou polovinu trestu. Informaci jako první přinesl zpravodajský web Aktuálně.cz.
Plná profesionalizace armády a tisíce vojáků, kteří si v misích na Balkáně a Blízkém východě osvojili spolu s angličtinou západní schopnosti, iniciativní a samostatné jednání nebo i vystupování na veřejnosti. To jsou nejviditelnější změny po vstupu Česka do NATO v březnu 1999. Napomohli mu již českoslovenští vojáci, kteří si po sametové revoluci vydobyli respekt na začátku dekády v operaci Pouštní bouře a misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.
Lobbista Marek Dalík zůstává ve vězení. Ústavní soud odmítl jeho stížnost jako neopodstatněnou, protože v jeho případu neshledal porušení jeho ústavních práv. Uvedla to v pondělí Česká televize. Dalík si ve vězení odpykává pětiletý trest za podvod při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu.
Na sjezdu komunistů poprvé od listopadu 1989 promluvil prezident republiky. Vůdce hnutí ANO spolu s gratulací staronovému předsedovi strany napsal, že se těší na společné jednání s KSČM a ČSSD. Doufá, že to snad rychle dopadne, aby konečně byla nová vláda s důvěrou. Ještěže tuzemák – díky výjimce Evropské komise – přežije další pětiletku.