pantograf vlak - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pantograf vlak, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Příměstskou železniční linku S41 ze středočeských Roztok do pražské Libně a Hostivaře bude od letošního 9. prosince nově provozovat společnost Arriva. Výběr společnosti ve čtvrtek schválili pražští radní. Dosud vlaky na lince provozovaly České dráhy, kterým v prosinci končí smlouva s hlavním městem.
Do své konečné stanice dojede v odpoledních hodinách poslední žabotlam nasazený Českými drahami do ostrého provozu. Zatímco zbylé elektrické vlaky 451/452 čekají na sešrotování na odstavném nádraží mezi pražskými Záběhlicemi a Michlí, muzejní pantograf vyjíždějící ze Šumperka má ještě jednu, poslední jízdu před sebou. I tak ale legendární vlaky, které poprvé vyjely na konci 50. let, výrazně překročily původně plánovanou životnost.
Konkurenční prostředí na české železnici nutí dopravce obnovovat vozový park. Na tuzemských kolejích tak v posledních letech přibyla řada moderních vlaků, další investice firmy plánují do budoucna, řekli zástupci největších tuzemských dopravců. Definitivně dosluhují například jednotky 451, přezdívané jako pantografy nebo žabotlamy.
České dráhy přesně nestanovily termín ukončení jízd legendárního "žabotlamu". Je ale možné, že má před sebou poslední týdny jízdy. Záležet bude především na technickém stavu vozidla. Národní dopravce však předpokládá, že vyřazení slavné vlakové soupravy by mohlo přijít v průběhu letošního léta. Poslední dosluhující "panťák" jezdí na trase mezi Roztoky u Prahy a pražskou Libní.
Poslední exemplář nejstaršího typu československých elektrických souprav pro příměstskou železniční dopravu, přezdívaný "žabotlam", jezdí na trase mezi Prahou a Roztoky. České dráhy předpokládají, že do léta skončí.
České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku až padesát elektrických vlaků pro regionální dopravu. Hodnota tendru přesáhne šest miliard korun. Společnost to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Investice umožní podniku nabídnout lepší služby při jednání s kraji o nových smlouvách na provoz regionálních vlaků. Dosavadní kontrakty vyprší po roce 2019. Nové vlaky brzy nasadí i RegioJet.
České dráhy by mohly koupit až šedesát elektrických jednopodlažních vlaků pro regionální dopravu. Původně počítaly se sedmi. Navýšení počtu ve středu schválil řídicí výbor ČD. Výběrové řízení na uzavření rámcové smlouvy chtějí ČD vypsat ještě letos. Po jednání to řekl mluvčí Radek Joklík. Pokud by dráhy koupily maximální počet, tedy 60 vlaků každý pro 240 cestujících, celková výše zakázky by činila zhruba deset miliard korun.
Emilka, pantograf, panťák či žabotlam. Nejstarší typ československých elektrických souprav pro příměstskou železniční dopravu si pro svůj nevšední vzhled vysloužil řadu přezdívek, oficiálně nesou elektrické jednotky označení 451 a 452. Z původního arzenálu 62 čtyřvozových souprav zbyly Českým drahám poslední tři, které vozí cestující v Praze. Zbylé „žabotlamy“ čekají na sešrotování na odstavném nádraží mezi Záběhlicemi a Michlí, nebo už mají hořký konec za sebou.
Nelehkou zkoušku připravily České dráhy pro svůj muzeální pantograf. Legendární elektrický vlak, přezdívaný též panťák, emilka nebo žabotlam, vyšlou koncem dubna po vlastní ose na východní Slovensko.
Obliba městské a příměstské železniční dopravy roste. Vlaky v Praze a okolí ještě nikdy nevozily tolik lidí jako letos.