pasivni radar - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pasivni radar, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Indická armáda, která je čtvrtá největší na světě, vybrala v mezinárodním tendru české radary. Pardubická firma T-CZ, kterou ovládá technologicko-zbrojařský L.P.P. Holding, společně se svým indickým partnerem Data Patterns dodá indickému letectvu a námořnictvu dalších osm radarových systémů. První zařízení z celkových devíti je už od loňského července na letecké základně v Arakkonamu. Cena zakázky dosahuje stovek milionů korun. Přesná částka s ohledem na citlivost zakázky nebyla zveřejněna.
Novým a jediným akcionářem výrobce radiolokačních a radiokomunikačních prostředků, pardubické firmy T-CZ, se stal L.P.P. Holding. Ten vyvíjí a vyrábí letecké přístroje například pro nové proudové letouny L-39NG Aera Vodochody. T-CZ, firma zaměřená na radiostanice převážně do kolejových vozidel a radarové systémy, vznikla po rozpadu Tesly Pardubice, někdejšího výrobce kdysi obávaného pasivního sledovacího systému Tamara.
Agresivita Ruska nutí Německo, Dánsko, Švédsko a další země Evropské unie včetně Česka výrazně posílit výdaje na obranu dohromady v řádu stovek miliard až bilionů korun. Zbrojaři z Evropy a Spojených států se chystají na zakázky, o něž však svedou tvrdý konkurenční boj. Větší šance mají firmy opřené o pomoc svých národních vlád a také o zákony, které jim usnadní vývoz pozemní a letecké techniky, raket nebo elektronických systémů.
Aktivitu sopky na španělském ostrově La Palma, jejíž erupce začala 19. září, byla prohlášena tamními úřady za ukončenou. Stalo se tak po více než třech měsících, uvedla agentura AFP. Experti se zprvu obávali, že by se mohla sopka znovu probrat k životu, ale vulkán svou činnost nakonec neobnovil. Skončila tak nejdéle trvající erupce od doby, kdy se na Kanárských ostrovech pořizují záznamy o sopečné aktivitě. Tedy více než 500 let, uvedla agentura Reuters.
Pokud může, televizním kamerám se šéf rezortu obrany Lubomír Metnar (ANO) vyhýbá. Ve vládě se drží role „nepolitického odborníka“, je v ústraní. Ani po vypuknutí epidemie koronaviru o něm téměř nebylo slyšet, přestože se armáda do boje s nákazou zapojila. Obrat nastal nyní po zveřejnění Metnarova návrhu posílit v krizových situacích pravomoci vlády, případně premiéra na úkor Poslanecké sněmovny a Senátu.
Ministerstvo obrany musí vysvětlovat další přestřelenou cenu vojenské zakázky, tentokrát v tendru na taktické rušiče Starkom. Kontrakt nejvíce prodraží podvozky aut se speciálně vyvinutou nástavbou od firmy Tatra Trucks a také systém rušičů, který vyrábí prostějovská firma URC Systems.
Po dohodě se šéfem rezortu obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) rezignoval jeho náměstek pro vyzbrojování Filip Říha. Tak jeho odchod zdůvodnilo ministerstvo obrany ve své zprávě. Říha svůj krok ve vyjádření pro server Lidovky.cz vysvětloval mediálním tlakem na úřad. Rezort v posledních dnech čelil kritice kvůli zakázce na nákup pasivních radarů Věra NG, kterou část politiků považovala za předraženou.
Záloha 450 milionů korun dodavateli dvou pasivních sledovacích systémů Věra NG a nečekané zvýšení ceny zakázky z předpokládaných 780 milionů na 1,5 miliardy korun s DPH. Těmto i dalším výhradám členů výboru pro obranu Poslanecké sněmovny čelili ministr Lubomír Metnar (ANO) a jeho náměstci.
Premiérem Babišem pečlivě budovaná fasáda úspěšné vlády dostává v posledních týdnech trhliny. Nad marketingem začínají vítězit fakta, která ministrům nelichotí. Ani těm osobně vybraným samotným premiérem, ani těm delegovaným sociální demokracií.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechá prověřit nákup pasivních sledovacích systémů pro armádu. Dva komplety systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG od české firmy ERA, stály 1,245 miliardy korun bez DPH. Jak upozornil deník E15, NATO před několika lety získalo stejné dva lokátory výrazně levněji.