paušální daň eet - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu paušální daň eet, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jestli bude generální stávka, záleží na lidech a na ochotě vlády jednat, říká šéf největší tuzemské odborové organizace Josef Středula s tím, že míra nespokojenosti je ve společnosti největší, jakou zažil, a atmosféra daleko vyhraněnější než v revolučním roce 1989. Současná vládní opatření totiž necílí na snížení deficitu, ale už jen to, že se o nich mluví, výrazným způsobem zpomaluje ekonomiku. Za naprostý nesmysl považuje manipulaci s DPH, která z rozpočtu vylije 4,1 miliard korun a prakticky funguje tak...
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
Nový rok přináší řadu důležitých a dlouho očekávaných legislativních změn, které dopadnou na podnikatele. Některé z těchto novinek přicházejí opožděně, jiné jsou v podobě schválené parlamentem spíše politickým manifestem než opatřením, které může pomoci vyřešit strukturální zadlužení českého státu.
Pravicová vláda Petra Fialy (ODS) šla před rokem do svého volebního období s tím, že chce ulevit podnikatelům a firmám. Válka na Ukrajině a následná energetická a inflační krize však zasáhly státní kasu natolik, že vedle slibovaného snižování administrativní zátěže musela vláda najít i nové příjmy. A z daní to jde nejlépe.
Podle ministerstva financí aktuálně využívá takzvanou paušální daň přibližně 78 tisíc podnikatelů z řad OSVČ. Tito plátci paušální daně nepodávají daňové přiznání, které ovšem banky potřebují k posouzení výše příjmu. Přečtěte si, jak OSVČ s paušální daní dokládají bance výši svých příjmů?
Legislativní hity minulého volebního období, které by zasáhly velké i menší firmy, vyřadila vláda ze seznamu norem projednávaných Poslaneckou sněmovnou. Definitivně tak skončila v koši například obsáhlá předloha o hromadných žalobách zástupců spotřebitelů v jednom soudním řízení, kterou kritizovaly svazy zaměstnavatelů. Bez šance na přijetí je i novela krizového zákona, tedy postihy právnických osob za porušování protiepidemických opatření.
Prioritami vlády Petra Fialy (ODS) jsou stabilizace veřejných financí, orientace na EU a NATO nebo penzijní reforma, vyplývá z preambule programového prohlášení. Mezi klíčové oblasti řadí vláda také vzdělávání, podporu svobodného trhu, životní prostředí, bydlení, digitalizaci či vědu a výzkum. Zaměří se i na modernizaci státní správy a chce se postarat o zlepšení politické kultury.
Většina politických stran, které mají podle průzkumů reálnou šanci na vstup do Sněmovny, slibuje zjednodušení daňového systému nebo boj proti daňovým únikům a daňovým rájům. Liší se ovšem již v tom, jak to chtějí zajistit.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
V roce 2021 čeká spoustu novinek nejen na podnikatele. Vybrali jsme nejdůležitější změny, na které je dobré připravit se už teď.