Pavel Janeček pražská plynárenská - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Pavel Janeček pražská plynárenská, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Řada majitelů plynových kotlů si často až s příchodem prvním chladnějších dnů teprve rozvzpomene na servisní prohlídku svého spotřebiče, řešit tyto věci v předstihu na přelomu léta se jim zdá trochu unáhlené. V období, kdy lidé začínají spouštět plynové kole, sehnat odborného servisního technika nás může pěkně potrápit a sladit termín se pak může jevit jako nadlidský výkon, shání ho všichni, a volné termíny jsou mnohdy až v řádu týdnů.
Plán minulé pražské koalice sloučit všechny městské firmy pod jeden koncern dostává trhliny. Současné vedení Prahy má pochyby o tom, zda by pro město byla taková struktura ekonomicky výhodná.
Mezi dalšími uchazeči o teplárenská aktiva, jejichž prodej se právě rozjíždí, jsou i velké energetické skupiny.
Městská společnost Pražská plynárenská hodlá letos investovat do infrastruktury 800 milionů korun. Chystá se ovšem i na nákup firem z různých oborů. „Chceme získat jednu teplárnu, kterou plánujeme konvertovat na plyn,“ říká předseda představenstva firmy Pavel Janeček.
Řídí firmu, která patří k nejdůležitějším dodavatelům energií v Česku. Obchoduje se zemním plynem, jehož se stále drží nálepka komodity, s níž se hrají geopolitické hry. „Žijeme v tom dogmatu. Ale plyn je palivo, pokud chceme čistší ovzduší a stabilní energetiku, neobejdeme se bez něj. A ve střední Evropě jiný plyn než ten ruský není,“ říká Pavel Janeček, předseda představenstva Pražské plynárenské.
Majoritní vlastník společnosti Pražská teplárenská – Energetický průmyslový holding (EPH) – chce už dva roky prodat plynové kotelny a výtopny na levém břehu Vltavy společnosti Veolia (dříve Dalkia). Smlouva za zhruba 1,6 miliardy měla být podepsána v létě. Nebyla. Do transakce nečekaně vstoupila firma Pražská plynárenská, která chce levobřežní zdroje také koupit. Pražskou plynárenskou vlastní od loňska stoprocentně město Praha.
Podnik Pražská plynárenská distribuce jde do finále zápasu o stovky milionů korun na modernizaci plynovodní sítě. Do vyhlášky o pravidlech regulace plynárenství po roce 2016 dokázala prosadit klauzuli, podle níž si může pro další roky zajistit vyšší regulované ceny. Energetický regulační úřad (ERÚ), který regulované ceny stanovuje, se zvýšení příjmů Pražské plynárenské nebrání.
Krize tradiční energetiky v Evropě nekončí. Ceny silové elektřiny pokračují v cestě dolů na úrovně ze začátku století. S nimi se smrskávají zisky energetických koncernů. Ty musí šetřit a splácet vysoké dluhy z minulosti. Ve střední Evropě tato kombinace už mění vlastnické poměry v energetice.
Pražská plynárenská je od letoška plně ve vlastnictví hlavního města Prahy. Hodlá více spolupracovat s ostatními městskými firmami a sází mimo jiné na rozvoj stlačeného zemního plynu v dopravě. „Pražská plynárenská by neměla zůstat jen na území Prahy, ale její byznys by měl jít do Středočeského kraje a pak i za jeho hranice,“ říká předseda představenstva Pavel Janeček.