Pavel Páral - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Pavel Páral, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dlouho trvající vysoká inflace v kombinaci s eurooptimistickými politiky v současné vládě otevřela v posledních měsících opět intenzivní diskuzi o vstupu Česka do eurozóny. Vznikla dokonce petice „Pro euro“, kterou podepsalo přes pět tisíc lidí. Není to mnoho, ale podpora evropské měny stoupá i v průzkumech veřejného mínění.
Pád dvou středně velkých amerických bank vyděsil svět. Ten se začal ptát, zda se neopakuje rok 2008, kdy bankrot americké investiční banky Lehman Brothers strhl západní kapitalismus do dlouhé a bolestivé finanční krize. Za pár dní bylo jasno. Americká vláda a centrální banka Fed sáhly do kapsy a doutnající požár bleskově uhasily. Přesto pochybnosti o tom, co bude dál, přetrvávají.
Miloš Zeman v posledním prezidentském rozhovoru pohovořil o „noci dlouhých nožů“, která zřejmě čeká Českou národní banku (ČNB) po nástupu nové hlavy státu. Narážel na skutečnost, že jím loni jmenovaný guvernér Aleš Michl dosud nezískal bezpečnostní prověrku pro stupeň přísně tajné a začalo se spekulovat o jeho možném odvolání. Termín devíti měsíců přerušených nouzovým stavem definitivě vyprší až na konci března, ale Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) většinou stihne prověření mnohem rychleji.
Důchodci si celý život platí na důchod a nyní jim vláda chce krátit valorizaci, na kterou mají nárok. A ještě navíc by se měl prodlužovat odchod do penze na astronomických 68 let. A přitom se snižují daně boháčům. Tahle mantra hýbe národem a ani tvrdá fakta její původce nijak zvlášť nezviklají. Přesto má cenu si na ta data posvítit. Začněme s předplácením penze. Náš důchodový systém je průběžný. To znamená, že to, co se vybere na důchodovém pojištění, se vzápětí rozdělí důchodcům a platícím vzniká právo, ...
Aktualizovat vládní prohlášení není opravdu obvyklé. Vlády zpravidla dělají stejnou politiku celé své volební období. Nicméně rok s válkou za humny a téměř dvacetiprocentní inflace jsou argumentem, proti němuž nelze moc namítat. Jen si člověk říká, že spoustu věcí mohla mít koalice v programu jinak už od začátku, kdyby lépe vnímala realitu.
Zatímco s energiemi jsme se už nějak porovnali a vzhledem k aktuálnímu vývoji se zdá, že zavedené cenové stropy ani nebudou příliš potřeba, zjišťujeme, jak se nám utrhly ze řetězu ceny potravin. Srovnávání nákupů v Německu, a hlavně v Polsku dopadá pro českého spotřebitele hodně smutně a rozhodně se nedá vysvětlit jen rozdílem ve výši DPH. Její snížení by sice asi trochu pomohlo, ale podstatu problému by nevyřešilo.
Kdo si hraje s elektřinou, může dostat ránu. A kdo sahá na ČEZ, dostane ran, co se do něj vejde. Zvláště když ho chce postátňovat. Minoritáři jsou rozčilení od okamžiku, kdy vláda zastropováním výkupních cen energií a zavedením válečné daně sebrala ze zisku, který už viděli rozdělený v opulentních dividendách, neskutečných sto miliard korun.
Nový prezident s ekonomikou nepohne. Složení bankovní rady České národní banky dokáže na rozdíl od svého předchůdce ovlivnit jen minimálně.
Známé dilema na téma, zda je sklenice napůl plná, nebo poloprázdná, připomíná hodnocení výkonu české ekonomiky v minulém roce, který vskutku nebyl procházkou růžovou zahradou. Přesto za celý rok česká ekonomika přidala na svém výkonu velmi slušná dvě a půl procenta.
Česká měna je rekordně pevná, ale čím výše vylezeš na strom, tím více si natlučeš, když spadneš. Jako by se česká koruna chtěla vysmát investiční bance Nomura, která před pár týdny věštila koruně hlubokou měnovou krizi.