pavel švagr - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pavel švagr, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejdřív „rychlých“ 860 milionů ze státního rozpočtu, pak 25 miliard korun vyjednaných evropskými komisaři. Velké plány pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který na počátku ruské invaze sliboval nemalé peníze na výstavbu bytů pro ukrajinské uprchlíky a podporu jejich ubytování, se nenaplnily. Podle dat neziskové společnosti Člověk v tísni mezitím hrozí uprchlíkům bezdomovectví.
Když premiér Petr Fiala (ODS) oznamoval na konci srpna zprávu o navýšení tarifních mezd zaměstnancům veřejných služeb a státu o deset procent, jedna podstatná informace zapadla. Premiérův dovětek, že dohoda s odboráři nezvýší schodek státního rozpočtu, v důsledku znamenal, že na zvýšení nejsou ve státní pokladně nové peníze. Úředníci tíhu tohoto detailu poznávají nyní. Jejich šéfové musejí hledat úspory a hrozí propouštění.
Vláda se kvůli inflaci řítí do nového problému. Má hodnotu zhruba půl miliardy korun a na jeho konci mohou stát soudní spory firem se státem. Jde o to, že Správa státních hmotných rezerv má firmám vyplatit takzvané inflační doložky, tedy k penězům za skladování krizových zásob státu také extra platby za zvýšenou inflaci. Firmy na ně mají podle smluv nárok. Jenže peníze nejsou.
Do tendru na nákup ropy do státních nouzových zásob se ani napodruhé nikdo nepřihlásil. Zakázku za 52,2 milionu dolarů proto Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypíše znovu. O výsledku zadávacího řízení na twitteru informoval předseda SSHR Pavel Švagr. Nákup ropy do státních skladů schválila vláda v červnu. Hrozilo totiž, že zásoby klesnou pod zákonné minimum, které je stanovené na 90 dnů běžné spotřeby.
Fialovu vládu dobíhá covidové dědictví. Ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) leží více než 16 milionů antigenních covidových testů. Ještě letos je nakupovalo ministerstvo školství. Neexistuje dosud žádný plán, co s nimi bude, přitom první várky expirují už v prosinci. Celkem jde o zboží za bezmála čtvrt miliardy korun.
Byl konec května 2020 a z čínského města Si-an vyjel vlak, který završil obří covidové nákupy Babišovy vlády. Později se ukázalo, že miliony roušek a respirátorů naložené na paletách nakupují ministerstva zdravotnictví a vnitra předraženě. Dnes do tohoto hořkého příběhu přibyla další nedobrá zpráva: Až dvacet milionů roušek bude muset na konci roku do spalovny. Expirují a nenajdou využití.
Až se na Správě hmotných rezerv otevřou obálky se jmény zájemců o strategické dodávky ropy, může se naplno ukázat schizofrenní vztah Česka k Rusku. Země na jedné straně odsuzuje jeho válečnou agresi vůči Ukrajině, na druhé postavilo tendr tak, že může nakoupit ruskou ropu. A pokud ji některý obchodník nabídne, má v roky odkládaném tendru velkou šanci uspět. Výsledek tendru měl už nyní znám, Správa hmotných rezerv ho ale na poslední chvíli zrušila a vypíše jej znovu.
Válka na Ukrajině i dlouhodobý záměr státu mění strategii na potravinovou bezpečnost Česka. Zatímco země má nyní krizové zásoby jídla jen na 1,3 dne, Fialův kabinet chce v příštích letech zásoby navýšit až na 15 dní, což vyjde na osm miliard korun. Už nyní se ale snaha o změnu komplikuje.
Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Dodavatel Gazprom to odůvodňuje požadavkem Kremlu, aby odběratelé platili v rublech. Hlavní výzva zůstává pro Evropskou unii stejná: pokusit se obejít bez ruských energetických surovin. Jejich odběrem by jinak nadále přihrávala Rusku zhruba miliardu dolarů denně, čímž by podkopávala účinnost protiruských ekonomických sankcí. Jak ale ukazuje infografika E15.cz na základě dat Eurostatu, řada evropských zemí je na energetických surovinách z Ruska značně ...
Ceny pohonných hmot v Česku dál zvyšují svá maxima. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí průměrně 46,64 koruny, litr nafty už je za více než 49 korun. Od minulé středy benzin zdražil o více než sedm korun, nafta o více než deset korun. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005. Ceny paliv rostou v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Podle ekonoma je tempo zdražování tak enormní, že to neodpovídá aktuálnímu stavu na trzích s ropou, ani vývoji kursu ...