penzijní připojištění diskuze - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu penzijní připojištění diskuze, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
I přes letošní propady na světových akciových i dluhopisových trzích tuzemští investoři v masivnějších objemech nevyprodávají své investice v podílových fondech, říká v rozhovoru pro deník E15 ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani. V rozhovoru se rovněž vyjádřila k plánům vlády ohledně mimořádného zdanění některých velkých firem a také k oživenému plánu na zavedení daňově zvýhodněného investičního penzijního účtu. Ten by mohl být pro část investorů alternativou ke stávajícím penzijním fondům.
Starosta Dolních Břežan a náměstek středočeské hejtmanky Věslav Michalik (STAN) patří mezi nejvážnější kandidáty na příštího ministra financí. Chce prosadit to, co se zatím v české politice nikomu nepodařilo: výrazně seškrtat daňové výjimky, zavést vyšší daň z komerčních nemovitostí či rychlé odpisy na robotizaci. „Z krize se proinvestujeme, ale jen se zapojením soukromého sektoru,” říká.
Poslanci schválili největší daňové změny za více než deset let. Se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmů spolu se zvýšením daňové slevy na poplatníka má zůstat lidem v kapsách ročně až 130 miliard korun, které by jinak odvedli státu. To však podle ekonomky Danuše Nerudové povede k dalšímu zadlužování země, na které doplatí všichni. „Je potřeba si uvědomit, že vyšší dluh jde zaplatit jen vyššími daněmi,“ říká rektorka Mendelovy univerzity v Brně.
Po mnoha letech ve veřejném sektoru a korporátu se Vladimír Bezděk stal startupistou a zapojil se do projektu, který umožňuje drobné investice do realit komukoli. Chtěl se zkusit uživit sám, zaštítěn jen svou pověstí a zkušeností. „Kolik stojí postavit se na vlastní nohy? Není to, na co jsem byl zvyklý, ale nevadí. Je to obohacující,“ říká bývalý šéf několika pojišťoven, poradce bankovní rady ČNB a muž, jehož jméno kdysi dalo název vládní expertní komisi pro přípravu penzijní reformy.
Kvůli tisícům lidí, kteří napadají investiční životní pojištění, má tento produkt přijít o podporu státu v podobě daňového zvýhodnění. To se pohybuje kolem půl miliardy korun ročně. Prosazuje to šéf sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO), který by peníze vložil do stavebního spoření nebo penzijního připojištění. Záměr podporuje ministerstvo financí. Výhrady nemá ani Česká národní banka.
Čtyřicetimiliardový schodek státního rozpočtu plánovaný na příští rok je z velké části tvořen výdaji na další zvýšení průměrného důchodu o 900 korun. „Není to levné, ale důchodcům jsme to dlužili,“ říká v rozhovoru pro deník E15 ministryně financí Alena Schillerová.
Penzijní systém nejspíše konečně dozná zásadních změn. Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s komisí pro spravedlivé důchody hodlá rozšířit třetí spořicí pilíř o takzvaný státní fond. „Je to jeden z návrhů, který v komisi padá na úrodnou půdu. V tuto chvíli jsem mu velmi nakloněna,“ řekla v rozhovoru pro deník E15 šéfka rezortu práce Jana Maláčová (ČSSD).
Problém reformy důchodového systému, věčné téma české politiky, má současné vládě pomoci rozlousknout Komise pro spravedlivé důchody. V jejím čele sedí rektorka brněnské Mendelovy univerzity a daňová expertka Danuše Nerudová. „Důchodový systém je dnes bohužel nástrojem politického boje,“ říká.
Vyšší minimální mzdou nebo zrušením karenční doby ambice ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) rozhodně nekončí. Premiéru Andreji Babišovi (ANO) v podstatě rozmluvila potřebu penzijní reformy. „Stárneme a problém důchodového systému bude to nejmenší. Hlavní výzvou bude zajištění sociální a zdravotní péče,“ říká Maláčová.
Vláda se chystá výrazně zvýšit důchody, lidé s průměrnou penzí by si mohli polepšit zhruba o 920 korun měsíčně. Na hlubší reformu systému to ale nevypadá, přestože premiér v demisi Andrej Babiš sliboval „konkrétní kroky bez zdlouhavých diskuzí“. „V průběhu maximálně dvou let musí být definovány základní postupy tak, aby se mohlo diskutovat o návrhu reformy v širokém politickém spektru,“ říká ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová z hnutí ANO.