perseverance - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu perseverance, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci.
Prototyp raketového nosiče Booster 7 stanovil toto pondělí firemní rekord společnosti SpaceX. Její inženýři v texaské zátoce Boca Chica zažehli naráz hned sedm z třiatřiceti motorů Raptor, kterými má být superobří raketa miliardáře Elona Muska vybavena. Byť by se mohlo zdát, že sedm z třiatřiceti je nízké číslo, počet motorů je nutné zasadit do kontextu.
Koncept osídlení planety Mars představilo ukrajinské architektonické studio Makhno. Podstatnou část vize kolonizace rudé planety mají uskutečnit 3D tiskárny, které vytvoří většinu objektů nového města v jednom z kráterů.
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA o víkendu úspěšně zvládl i třetí, náročnější let v atmosféře Marsu. Vystoupal sice jen do stejné pětimetrové výše jako při druhém letu ve čtvrtek, ale letěl větší rychlostí, dál a déle. Počítá se ještě se dvěma dalšími lety, informovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity.
Malý výzkumný vrtulník Ingenuity, který je schopen létat na planetě Mars, má za sebou už druhu úspěšnou misi. Tentokrát vystoupal do výšky kolem pěti metrů a oproti první misi také více manévroval. Celkově ve vzduchu setrval 52 sekund, oznámila Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti program robotického vozítka Perseverance včetně vrtulníku Ingenuity.
Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.
Dron Ingenuity zvládl náročný krok a úspěšně vzlétl do výšky tří metrů. NASA tak slaví historický úspěch, kdy se poprvé v historii lidstva úspěšně podařil první pilotovaný let na cizí planetě. Původně měl dron vzlétnout už v minulém týdnu, NASA však jeho start kvůli chybě v softwaru odložila. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů.
Malá výzkumná helikoptéra americké vesmírné agentury NASA jménem Ingenuity úspěšně přečkala první samostatnou noc na Marsu po oddělení od roveru Perseverance, který ji v únoru na rudou planetu dopravil. NASA to oznámila ve svém pondělním prohlášení, podle nějž je to zásadní krok na cestě k prvnímu mimozemskému motorizovanému letu.
O přítomnosti vody na Marsu se spekulovalo od sedmnáctého století, a když americká sonda Mariner při prvním přeletu nad povrchem planety v roce 1965 vyfotografovala vyschlá říční koryta, rozptýlila všechny pochybnosti. Nejnovější vědecká studie přináší hodně překvapivou odpověď, kam se voda na rudé planetě poděla.