petr zahradník ekonom - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu petr zahradník ekonom, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dlouhodobě platilo, že stav české ekonomiky byl podstatně lepší než dojem a pověst, kterou měla v zahraničí. Po zdařilém, konstruktivním a zdravě asertivním českém předsednictví Radě EU naše reputace v Evropě pozitivně vzrostla, ale ani mírně zasvěcený Evropan pod rouškou kladného dojmu netuší, v jak děravém stavu se ekonomika země, k níž s důvěrou shlíží, aktuálně nachází. Jeho koncentrovaným zrcadlem jsou momentálně veřejné finance, z nichž eskalující inflace a uvadající hospodářský růst při stávajících ...
Vládním ministrům radily v loňském roce desítky lidí, mezi nimi ekonomové, odborníci i bývalí ministři či poslanci. Za jejich rady utratila vláda miliony korun, další desítky milionů stály služby poradenských a advokátních kanceláří, které pomáhaly například s mezinárodními arbitrážemi. Vyplývá to ze seznamu externích poradců a advokátů, které musely rezorty do poloviny února zveřejnit.
Česká recese je nevyhnutelná a její dno může ležet nečekaně hluboko. Toto temné poselství alespoň nabízí pohled do analytických prognóz vývoje tuzemské ekonomiky pro nadcházející rok, kdy nejčernější vize počítají s meziročním propadem převyšujícím dvě procenta. Jak uvádějí reporty monitorované agenturou Bloomberg, nejhlouběji má tuzemská ekonomika spadnout na přelomu prvního a druhého čtvrtletí. Tehdy má pomyslný měřák ekonomické aktivity ukazovat bezmála procento do záporu.
Veřejné finance, zdaleka nejen v České republice, čelí zdánlivě neřešitelné kvadratuře kruhu. Významné potřebě konsolidovat je, a pokud možno co nejdůsledněji a nejrychleji, stojí v cestě potřeba vyrovnat se s vysokými cenami především energií eskalovanými důsledky války na Ukrajině. Tato potřeba je v České republice o to závažnější, že země za poslední tři roky vykazuje vůbec nejhorší negativní vývoj ukazatelů fiskální disciplíny v Evropské unii. Řečeno slovy prezidenta Havla, naše veřejné finance ...
Česká ekonomická konvergence vůči průměru EU se po poměrně velkolepém představení započatém s novým miléniem zastavila a svého dosavadního vrcholu dosáhla v roce 2019, tedy v posledním jakž takž normálním roce před spuštěním dvou mimořádně silných vnějších šoků – pandemie a války. Od té doby se od cesty stát se průměrně vyspělou unijní ekonomikou mírně odchylujeme. A to jsme měli cíl na dohled; zastavili jsme se na hodnotě 95, za ony dva extrémně zvláštní roky jsme poklesli o čtyři body zpět; letošní ...
Žijeme bohužel v době mimořádné destrukce tržních vztahů v energetickém sektoru s devastujícím plíživým dopadem na naši životní úroveň i ekonomický výkon. V době tak vyhrocené, že řešení následků musí dostat přednost před odstraňováním příčin. Jinak by došlo k těžko napravitelnému narušení sociálního smíru s obrovskými budoucími náklady, zřejmě přesahujícími rozsah újmy způsobené nynější situací. Přihodit se to může za předpokladu, že stát nezasáhne.
Stát by rozšířením mimořádného zdanění rafinerií a distributorů paliv mohl získat dvě až tři miliardy korun. Vychází to z propočtů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, včera vládě doporučila.
Jev, na který jsme po několik dekád v civilizovaném světě prakticky zapomněli – prudký nárůst cenové hladiny – jasně odhaluje, jak reálně i mentálně nepřipraveni na něj jsme. Divíme se, kde se vzal, přisuzujeme mu různé příčiny, často jej zveličujeme.
Síla koruny bude propříště výslednicí výkonu české ekonomiky a aktivity České národní banky na devizovém trhu. Zatímco kondice české ekonomiky podléhající negativním globálním trendům koruně nenahrává, miliardy eur investované do české měny Českou národní bankou vzbuzují zdání stabilní koruny. Osobnostem českého byznysu jsme položili klíčové otázky týkající se budoucnosti české měny.
Ode zdi ke zdi, tak se dá v holé větě popsat funkční období dosluhujícího guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Do křesla prvního muže úřadu nastoupil v dnes již těžko představitelném okamžiku, kdy svět včetně Česka vzýval inflaci. Tehdejším strašákem byl totiž naopak pokles cen. Centrální banka se tehdy tváří v tvář hrozbě deflace křižovala a neváhala vybrat ze svého instrumentária těžké váhy typu letitého kurzového závazku. Mezitím si rub a líc reality prohodily pozice a z vysněného dítěte se ...