pisnicky z basniku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pisnicky z basniku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Legenda countryové a folkrockové scény Druhá tráva natáčí po devíti letech novou desku, dokonce rovnou dvě. Jejich možná nečekaným producentem je Eddie Stevens, známý prací pro elektronickou kapelu Moloko a zpěvačku Róisín Murphy, trip hopové Zero7 nebo Janu Kirschner. „Od začátku mě lákalo to neznámo, vize, že muziku, kterou hraji celý život, budu mít možnost slyšet jinak,“ říká kapelník a hlavní autor skupiny Robert Křešťan.
Legendární Variace na renesanční téma, píseň Vladimíra Mišíka s textem básníka Václava Hraběte, dostala novou podobu. Známý hudebník ji se svým synem Adamem nazpíval v prvním společném studiovém duetu. Mišíkové ji natočili pro připravovaný film Bajkeři v aranžmá Jana P. Muchowa.
Jak se zapojit do veřejného prostoru a kladně působit na okolí? Magda Vašáryová, významná žena slovenského veřejného, politického i kulturního života, vidí odpověď v knihách: „Musíte číst, abyste měli argumenty. Pokud nebudete číst, budete mít jen těch 140 znaků na Twitteru, což je velmi málo.“
Novinka 55 je třetím albem Richarda Müllera nesoucím v záhlaví jeho věk. 33 je z desek klasických, 44 splněním snů o spolupráci s hvězdnými hosty a 55 nejvyrovnanější nahrávkou za uplynulé desetiletí. A to i přes řadu dílčích výhrad.
Podnikatelé jsou dobrodruhy v mnoha směrech. Holanďan žijící v Česku, Remon Vos, majitel CTP, letos se svou devatenáctiletou dcerou absolvoval jednu z nejslavnějších rallye světa, jakou je možné ve veteránu urazit. Emma pro ZEN o jízdě napříč kulturami a kontinenty psala deník.
Láska k hudbě a její vliv na člověka je hlavním mottem nové knihy Parádní jízda irského spisovatele Josepha O’Connora, který ji právě představil v Praze. „Hudba je nejvyšší uměleckou formou a opravdovým mezinárodním uměním, které nezná hranic,“ říká.
Málokteré české avantgardní kapele se podařilo udělat takovou díru do světa jako Už jsme doma. Letos je to třicet let, co se tato kapela s jedinečným a těžko zařaditelným zvukem zjevila uprostřed kvasu severočeského undergroundu metamorfózou z jiné punkové legendy jménem FPB. Od té doby stihla zdomácnět v amerických klubech. „Když tam přijede čtvrtá kopie Boba Dylana, tak sice může mít hezký hlas a nápadité písničky, ale bude to vždy jen odvar z Dylana,“ říká frontman skupiny Miroslav Wanek.
Karel Kryl vydal za svého života jen osm Elpíček. Po jeho smrti vyšlo prozatím šestnáct dalších – koncertů a různých kompilací s jedním či dvěma „novými“ bonusy – které jeho tvorbu fakticky rozředily a znepřehlednily. Přesto značka Kryl nese.
Písničkáři přestali být po listopadu 1989 bráni za hlas národa, na druhé straně se mnohým z nich otevřely dříve netušené možnosti. „Existují hlasy, že bychom jako spisovatelé a naše organizace měli být národním svědomím. Ale to je velmi těžké, zvláště, když většina lidí už ani moc nečte,“ říká písničkář, básník, textař, překladatel, spisovatel a předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček. K nedávným šedesátinám mu vyšla v reedici debutová a pro mnohé kultovní deska Zabili trafikantku.
Skládá hudbu, učí, koncertuje, ve svém obchodě je obklopený nástroji. Málokdo je tak zasypaný notami jako Lukáš Peterka, kapelník karlovarské skupiny Kozatay.