platba sociálního pojištění 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu platba sociálního pojištění 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Daňové přiznání za rok 2022 nemusí podávat všichni, v praxi tak mají někteří občané nadprůměrné příjmy a daňové přiznání nepodávají, jak si ukážeme v praktických příkladech.
Začátek každého roku přináší řadu změn. Z hlediska daňových povinností tomu není jinak. Daňové novinky platné se začátkem roku se týkají kupříkladu paušální daně a limitů DPH. Od začátku roku 2023 se tak změnil limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit se výšil z jednoho milionu na dva. Stejně tak platí nová hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se nyní dělí na tři příjmová pásma.
Jednotlivé evropské státy mají odlišný systém mateřských i rodičovských dovolených. Zatímco například oproti Česku některé státy hradí matkám sto procent platu, český systém zase umožňuje matkám zůstat doma s dítětem výrazně delší dobu. Které ženy mají nárok na mateřskou a jak jsou na tom Češi v evropském srovnání?
OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí vždy platit měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Pro příští rok se minimální měsíční záloha dle návrhu MPSV zvyšuje o 95 korun. Podívejme se v praktických příkladech, jaké budou OSVČ platit zálohy na zdravotním pojištění.
Osoby samostatně výdělečně činné mnohdy platí nejvíce z přímých daní na sociálním pojištění, které při výkonu hlavní činnosti nemůže být, na rozdíl od daně z příjmu, nulové. Jak vysoké budou platit OSVČ zálohy v příštím roce? Které OSVČ si sáhnou hlouběji do kapsy?
Onemocněl vám nečekaně člen rodiny? Pokud s vámi sdílí domácnost, můžete využít možnosti ošetřovného. Kolik peněz za ošetřování člena rodiny dostanete? Pomůže vám naše kalkulačka OČR.
Lidé s vysokými zdanitelnými příjmy odvádí z daňového základu nad limit 23procentní sazbu daně z příjmu. Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění?
V Česku od ledna opět vzrostla minimální mzda, tedy nejnižší legální odměna za práci. Po nárůstu o tisíc korun nově dosahuje 16 200 korun při práci na plný úvazek. Oproti roku 2021 to představuje sedmiprocentní nárůst, což je sice výraznější vzestup než loni, ale zaostává za poměrně silným růstem v letech 2015 až 2020.
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí OSVČ platit vždy měsíční zálohy. Minimální měsíční záloha se pro příští rok zvyšuje o 253 korun. Více zaplatí na sociálním pojištění i OSVČ s nadstandardními zisky.
Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 korun, oproti loňskému roku se tedy zvýší o 1000 korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo ztěžuje čerpání daňového bonusu.