platby sociálního pojištění osvč - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu platby sociálního pojištění osvč, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pro rok 2024 se zvyšuje minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění o 246 korun. Velká část živnostníků tak bude muset při měsíčních platbách sáhnout hlouběji do kapsy.
Při nižším zisku se z vedlejší činnosti odvádí nižší daně než z hlavní samostatné výdělečné činnosti. Podnikající zaměstnanci navíc neplatí zálohy na zdravotním pojištění, na druhou stranu však podnikající zaměstnanci nemohou využít režimu paušální daně a musí vždy vyplnit daňové přiznání a přehledy.
Pokud je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 tisíc korun a méně, tak se z ní neplatí zdravotní pojištění. Kteří brigádníci si v takových případech platí zdravotní pojištění sami? A lze při vyšší odměně obdržet zaplacené zdravotní pojištění z DPP zpět?
Vládní balíček mimo jiné počítá i se zvýšením minimální zálohy pro osoby samostatně výdělečně činné na sociálním pojištění. O kolik by se z důvodu zvýšení minimální zálohy zvýšil starobní důchod?
Zdravotní pojištění musejí platit všechny OSVČ, účast na nemocenském pojištění je však dobrovolná. Co se stane, když se nemocenské pojištění neplatí? Jaký je rozdíl mezi zdravotním a nemocenským pojištěním?
Daňové přiznání vyplňují OSVČ, někdy i zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Do kdy podat daňové přiznání za rok 2022? Jak ho vyplnit? Jak vyřídit daně online? Jaké termíny dodržet, když chcete přiznat daně elektronicky anebo na písemně? Jak se liší dodatečné a opravné daňové přiznání? Čtěte níže a stáhněte si potřebné formuláře online.
Zdanění lidí s nadprůměrnými příjmy je v Česku při porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa příznivé. Podívejme se na některá pravidla, která platí pro zdanění vyšších příjmů.
Na dani z příjmu zaplatí za rok 2022 OSVČ méně než za rok 2021, neboť se zvýšila sleva na poplatníka. Polepší si i OSVČ s vysokými zisky, neboť se zvýšila hranice zdanitelného příjmu podléhajícího základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Kolik zaplatí OSVČ na dani z příjmu? Jak se liší výpočet daně při hlavní a vedlejší činnosti?
Byl to jeden z mála opravdu splněných slibů současné vlády, když se limit pro uplatnění paušální daně a registraci k DPH pro živnostníky začátkem roku zvedl z jednoho milionu na dva. Realita ovšem ukázala, že lépe vydělávající živnostníky změna nenalákala a jen zlomek z nich se rozhodl k paušální dani přihlásit. Ne každému totiž přináší výraznější úsporu na odvodech státu.
I OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost odevzdávají za rok 2022 daňové přiznání a přehledy. Rozdíl ve zdanění však může být desítky procent, záleží na okolnostech, jak si ukážeme na praktických příkladech.