platové tarify ve školství - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu platové tarify ve školství, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Všem zaměstnancům veřejných služeb a státu, kteří letos v lednu nedostali přidáno, se od září zvednou platové tarify neboli základ výdělku o deset procent. Nařízení o navýšení schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do konce roku bude podle podkladů k nařízení potřeba z rozpočtu státu, samospráv a zdravotních pojišťoven 5,17 miliardy korun navíc. Podle Fialy to schodek rozpočtu nezvýší, ministerstva mají peníze najít ve své pokladně.
Celkové výdaje na platy učitelů, policistů vojáků a dalších státních zaměstnanců včetně úředníků budou letos balancovat těsně pod hranicí čtvrt bilionu korun. Přestože ji zřejmě nepřekonají, jak předpokládal původní návrh státního rozpočtu minulé vlády, meziročně vzrostou o sedm miliard. Každý ze statisícového kolosu pracovníků si v průměru polepší o 450 korun, některé profese o 700 korun. Vyplývá to z aktuální vládní předlohy, kterou má deník E15 k dispozici.
Průměrný hrubý plat učitelů byl v prvním pololetí letošního roku 37 235 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku se zvedl přibližně o 3800 korun, což je přibližně o 11,4 procenta. Nepedagogům ve školách se plat letos v prvním pololetí zvýšil na 19 977 korun. Meziročně si polepšili o 1360 korun, tedy o 7,3 procenta. Vyplývá to z údajů inisterstva školství. Průměrná mzda v ČR činila v prvním pololetí podle Českého statistického úřadu 33 297 korun.
Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3 500 korun. Vyplývá to z desetiprocentního růstu platů, se kterým počítá současný návrh rozpočtu, řekl ministr. V pondělí navrhl, aby si každý učitel v tarifu přilepšil stejně o 1 750 korun z celkové částky. Zbytek peněz by podle něj měl zůstat na odměny a příplatky. Odbory s tímto rozdělením nesouhlasí. Ministr s nimi o tom ještě bude jednat.
Stát zvýší platy v průměru o osm procent. Nejvíce dostanou přidáno učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve školství. Odbory označily kompromisní řešení, na němž se dohodla menšinová koalice ANO a ČSSD, za racionální. Opoziční ODS jej ale vnímá jako kalkul před komunálními volbami.
Státní úřady a organizace by měly v rámci takzvané systematizace od příštího roku zrušit 1327 míst, z toho 281 míst je obsazených. Rozpočet by tak měl uspořit 1,24 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
Sněmovna schválila zavedení kariérního řádu učitelů. Pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. Nebudou mít ale nárok vybrat si jednou za čas půlroční studijní volno, které jim chtěli dopřát někteří poslanci. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) úpravy poslanců odmítla. Novelu o pedagogických pracovnících nyní dostane k projednání Senát.
Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem snížilo v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkové výdaje a příjmy o 15,4 miliardy korun. Důvodem poklesu je především zpřesnění příjmů z rozpočtu Evropské unie a dalších finančních mechanismů. Ty by totiž měly být proti červnovému návrhu o 18,2 miliardy korun nižší. Plánovaný schodek rozpočtu zůstal na 60 miliardách korun.
Učitelé dostanou přidáno, vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů o osm procent. Platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Peníze na platy dalších státních zaměstnanců se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta.
Vládní koalice rozdělila ve druhém pololetí mezi úředníky odměny ve výši 263 milionů korun, což je meziročně o 34 milionů korun více. Členové vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si ale podle informací Českého rozhlasu (ČRo) stojí za tím, že jejich podřízení si takové ohodnocení zaslouží.