platy nepedagogických pracovníků v roce 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu platy nepedagogických pracovníků v roce 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko je učitelem národů, na tuzemských univerzitách zdarma studují v českojazyčných programech desítky tisíc cizinců i ze západní Evropy. Stát za jejich školné dá ročně miliardy korun. Zpoplatnění studia alespoň této skupiny by mohlo být kompromisem, když vláda odmítá návrh NERV na školné na univerzitách. Největším problémem stále nákladnější vzdělávací soustavy je rychle rostoucí počet učitelů a také asistentů pedagogů, zejména v regionálním školství. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje škrtat, šéf...
Pouhé procento z celkového počtu asi sedmdesáti tisíc úředníků oproti slibovaným třinácti procentům propustí příští rok vláda. Plyne to z návrhu státního rozpočtu. Do škol, k armádě, policii a do integrovaného záchranného systému pak nastoupí téměř osm tisíc nových učitelů, vojáků, strážců zákona a hasičů. Stát bude zaměstnávat rekordních půl milionu lidí.
Nejméně 1,4násobku průměrné mzdy by měl dosahovat průměrný plat učitelů s tím, že údaj by se stanovoval vždy za předminulý kalendářní rok. Počítá s tím návrh novely zákona o pedagogických pracovnících ministerstva školství. Pokud by úpravu schválila vláda a parlament, výdaje státního rozpočtu by se už napřesrok musely zvýšit o 30,5 miliardy korun. Učitelé by dostali přidáno od ledna 2024.
Deficit českého státního rozpočtu dosáhl v právě skončeném roce 367 miliard korun, což je s přehledem nejhorší výsledek v moderní historii. Je to rozpočtová hrůza nebo akceptovatelný výsledek v pandemickém roce?
Průměrný plat učitelů v loňském roce vzrostl na 40 111 korun. V meziročním srovnání si vyučující polepšili o 14,9 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu za poslední roky. Proti roku 2017 jim hrubá částka na výplatních částkách stoupla o zhruba 27 procent. Průměrná mzda v Česku stoupla loni podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 7,1 procenta na 34 125 korun měsíčně.
Odkdy a o kolik se zvýší platy pedagogů, není kvůli neschválení kariérního řádu jasné. Jisté je jen to, že o něco vzrostou. Nejisté jsou i odměny speciálních pedagogů v inkluzivním vzdělávání.
Nízké platy už zaměstnancům státu nestačí. Přidávat se bude, komu, kdy a o kolik se rozhodne přes léto. Ministr financí chce šetřit, rezort práce navrhuje tři možné varianty růstu platů a je ochotný přistoupit na kompromis.
Platy učitelů by se v každém ze tří let počínaje rokem 2018 měly zvýšit alespoň o 15 procent, žádají školské odbory. Pokud se zohlední růst průměrné mzdy, tak by se díky tomu výdělky pedagogů měly do roku 2020 dostat nad hranici 130 procent průměrné mzdy v zemi. Kampaň Konec Levných Učitelů proto bude pokračovat i poté, co stát vyčlení na platy učitelů od září o osm procent více peněz než dosud.
Vláda dnes schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů na roky 2017 a 2018 o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zvýšení bude muset ještě schválit Poslanecká sněmovna. V současnosti jsou výdajové rámce schválené dolní komorou na příští rok 1211,7 miliardy korun a pro rok následující 1245,7 miliardy korun.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce příští rok na platy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školách 13 miliard korun navíc. Budou určeny nejen na zvýšení platových tarifů, ale také na obnovu vyplácení osobního ohodnocení, které je v současné době v některých školách minimální, nebo zavedení nového tarifního stupně pro začínající pedagogy.