plazma - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu plazma, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kuloáry nejen materiálových vědců a fyziků jsou posledních několik hodin plné „bombastického“ odhalení nového materiálu, který je supravodivý při pokojové teplotě. Zatím nerecenzovanou studii na portálu ArXiv publikovala trojice jihokorejských materiálových inženýrů. Na studii a okolnostech jejího zveřejnění jsou zajímavé dvě věci.
Když vše půjde dobře, prakticky využitelná jaderná fúze bude k mání už za dvacet let. Tak zní otřepaná průpovídka, kterou v kontextu reálného zlatého grálu energetiky už několik dekád omílají všemožní vědci, futurologové a mnozí nadšenci včetně nás novinářů. Naposledy jsme ji mohli slyšet v mírně pozměněné podobě loni, kdy vědci z Lawrence Livermore National Laboratory z jaderné fúze poprvé v historii nějakou energii získali, byť jí bylo jen o procento více, než do pokusu vložili. Mluvili tehdy už jen o ...
Někdejší generální ředitel Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB Jan Sadil loni na podzim opustil bankovní sektor. V den, kdy odchod veřejně oznámil, mu přišla SMS od Jana Řežába, majitele jedné z největších developerských skupin v Česku JRD. „Napsal mi: ‚Ahoj, Honzo, neměl bys chuť se potkat a pobavit se o tom, jak můžeme dělat svět lepším?‘ Myslím, že taková zpráva by zaujala každého,“ vzpomíná Sadil v rozhovoru pro E15. V únoru se stal ředitelem JRD Group, která také vlastní druhý největší větrný ...
Energetická krize je vyřešena, už nebudeme muset spoléhat na uhlí, jádro ani na fotovoltaiku či vítr. „Zelená“ energie bude dostupná každému a v nadbytečném množství. A právě díky jaderné fúzi a popsaným efektům, které způsobí, nastane pompézní socioekonomický rozvoj lidstva. A to všechno už jen za nějakých 20 až 25 let. Opět.
Stejně jako je životně důležitá krevní plazma, tak zásadní váhu má výzkum, který do klinické studie posílá tuzemská společnost Plasma For People. Je na nejlepší cestě nahradit krevní plazmu vlastním prostředkem, ve kterém roli standardních proteinů přebírá přírodní bílkovina edestin. Firma ji dokáže získávat z konopných semínek.
Tuzemský vesmírný výzkum se emancipuje. Tým inženýrů z několika českých vysokých škol a univerzit by někdy po roce 2026 měl do meziplanetárního prostoru pod taktovkou Evropské vesmírné agentury (ESA) vyslat vědecký aparát zvaný LVICE² (Lunar Vicinity Complex Environmental Explorer). Půjde o první sondu ryze tuzemské provenience od roku 1996, kdy do vesmíru letěl pátý Magion, zároveň to bude také první česká sonda, která se „podívá“ do meziplanetárního prostoru (tedy za orbitu Země) a v neposlední řadě ...
Česko bude mít své oko do vesmíru. Přední vědci a firmy z oboru začali pracovat na družici, která bude jedním z mála svého druhu, které lidstvo poslalo na orbitu. Hlavním cílem projektu Quvik bude sledování srážek neutronových hvězd, případně neutronové hvězdy a černé díry. Pokud vše půjde podle plánu, mise s odhadovanou hodnotou 15 milionů eur odstartuje v roce 2026.
Tuzemský vesmírný byznys čeká velká výzva. Do horké fáze vstoupily přípravy mise Slavia. Od legendární československé mise Magion započaté v roce 1978 je to teprve podruhé v historii země, kdy se ryze české firmy spojí, aby poslaly družici do vesmíru. Slavia bude mít úkol hodný sci-fi filmu: pootevřít brány k těžbě nerostů na asteroidech.
Za využívání pozemků pod Jižní a Štěrboholskou spojkou, Rozvadovskou spojkou a Cínoveckou ulicí nebude muset český stát nic platit. Zvítězil tento týden v mezinárodní investiční arbitráži s dubajskou společností Alcor Holdings, která požadovala 483 milionů korun. Firma musí nyní Česku zaplatit dvacet milionů korun za náklady v soudním řízení.
Mezinárodnímu dění už řadu týdnů dominovalo napětí na východě Evropy a obavy z ruského vpádu na Ukrajinu. Nyní došlo na černý scénář. Deník E15 shrnuje důležité okolnosti, které ve vývoji situace hrají a budou hrát roli.