plynové terminaly v evrope - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu plynové terminaly v evrope, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Společnost E.ON po dvou měsících od ohlášení prvního podstropového ceníku na trhu dorovnala agresivnější nabídky konkurenčních dodavatelů elektřiny a plynu. Od března má v portfoliu nové tarify, kterými láká nové zákazníky. Potenciál ke zlevnění na trhu dodavatelů podle expertů navíc není vyčerpaný. Pokud nízké ceny na velkoobchodním trhu vydrží alespoň pár měsíců, ceny pro odběratele klesnou ještě hlouběji.
Rok 2023 je zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Stoupající ceny energií znervózňovaly odběratele již v roce 2021, koncem února 2022 vystřelily strmě vzhůru. Spouštěčem bylo především vypuknutí války na Ukrajině, následné sankce uvalené na Rusko a s nimi související ruské kroky. Nakonec došlo i na obávané přerušení dodávek. Česká republika i další evropské státy proto musely začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Jednu z možností představuje ...
Evropské hledání náhrad za ruský zemní plyn by mohlo mít alespoň z části řešení takřka za humny. Východ Středozemního moře má velký potenciál pro rozvoj těžby, ambice v tomto směru mají především Izrael, Egypt a Kypr. Významné zvýšení produkce a vývozu lze ale čekat až v příštích letech. Plynová pole se navíc nacházejí v politicky nestabilní oblasti, izraelská naleziště jsou terčem vyhrůžek libanonského Hizballáhu. Kyperskou těžbu zase ohrožují spory s Tureckem.
Pozice Německa coby nepsaného lídra Evropy se ve světle války na Ukrajině už rok otřásá v základech. Zažité pořádky procházejí velkou změnou a liberální teorie mezinárodních vztahů je v troskách. O nových lídrech a novém uspořádání Evropy mluví v rozhovoru pro Info.cz analytik a výzkumný pracovník Benjamin Tallis. Popisuje mimo jiné teorii neo-idealismu a potřebu začít pracovat jinak s hodnotami, na kterých stojí Evropa – tak, aby evropské demokracie skutečně přinášely lepší život většímu okruhu lidí.
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Cena zemního plynu v Evropě v uplynulých dnech poklesla pod 50 eur za megawatthodinu na 18měsíční minimum a ze svých srpnových maxim už ztratila více než 85 procent. Zároveň se Evropa zbavila své závislosti na zemním plynu z Ruska. Ten nyní tvoří jen jednotky procent importů a do Česka už neproudí z východu takřka nic. Starý kontinent se vyhnul energetickému a ekonomickému kolapsu, sláva.
Současná situace přinesla na trh s plynem obrovskou nejistotu. Nedostatek zemního plynu a jeho astronomická cena způsobily panický úprk od plynu k elektrické energii. Je ale toto chování dlouhodobě racionální?
Byznysmen Pavel Tykač se kromě čím dál ambicióznějších výpadů za hranice investičně rozpíná i oborově. Chystá se posilovat svůj vliv v tuzemské bance Moneta a vyjednává také o koupi mediálního domu Mafra. Akcionářsky aktivní je také v polostátní společnosti ČEZ, v níž drží podíl mezi jedním a třemi procenty. Nevěří ale, že nakonec bude zestátněna. „Nepředpokládám, že je někdo z vlády připravený zaplatit sumu, která ze znaleckého posudku vyjde,“ říká majitel druhého největšího výrobce elektřiny v Česku, ...
Západ v čele s Evropou se nyní plně soustředí na to, jak zvládne začínající zimu, a doufá, že jaro by mohlo přinést úlevu v energetické krizi. Část expertů ale varuje, že bude nutné se náležitě připravit na další topnou sezonu, která by mohla být ještě náročnější než ta současná. Kromě problémů s náhradou ruského plynu se navíc svět bude muset soustředit i na problémy s dírou po ruských ropných produktech. Velkým tématem nadcházejícího roku tak může být globální nedostatek nafty.
Česko má za sebou energeticky nejnáročnější rok ve své novodobé historii. Tuto zimu sice nakonec zvládne, otázka ovšem zůstává, zda bude mít dostatek plynu i pro sezonu příští, jak se budou dále vyvíjet ceny energií na burze a jak budou vypadat ceny elektřiny a plynu pro koncové zákazníky.