plynovod nord stream 2 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu plynovod nord stream 2, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok 2023 byl zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Avšak ceny plynu na začátku srpna vystřelily vzhůru v souvislosti se stávkou na LNG terminálech v Austrálii. Česko i další evropské státy musely v roce 2022 začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Zásadním se stal zkapalněný zemní plyn (LNG), který začal do Česka proudit z pronajatého nizozemského terminálu. Kriticky důležitým se stal plyn z Norska.
Loňské útoky na plynovody Nord Stream a letošní narušení internetových kabelů u Tchaj-wanu se staly pro Západ budíčkem. Ukázaly, že časy, kdy mohly země bez obav budovat infrastrukturu v odlehlých koutech moří, jsou nenávratně pryč. Evropa a Spojené státy tak řeší, jak chránit své těžební plošiny, větrné turbíny, potrubí a kabely nejen před sabotážemi, ale i špionáží. Washington odřezává Peking od internetového byznysu a hovoří se o vzniku podmořské železné opony.
I když mnozí evropští politici stále označují ruskou invazi na Ukrajinu za příčinu evropské energetické krize, je dnes více než jasné, že ruská invaze evropskou krizi především odhalila a urychlila. Příčiny jsou totiž veskrze domácí: způsobilo je dvacet let pochybné a krátkozraké energetické politiky EU. O to větší úkol před Evropou nyní stojí – je to zásadní výzva, která silně ovlivní její budoucnost. Komentář vyšel na Info.cz.
Evropa přežila první válečnou zimu bez výpadků elektřiny, ekonomické krize a pouličních nepokojů bez ohledu na úsilí Kremlu, který rozpoutal proti EU energetickou válku. Ovšem vyhráno zdaleka není. Evropa se stále nedokáže obejít bez ruského zemního plynu, podle analytiků bruselského think-tanku Bruegel letos státy Evropské unie zakoupí v Rusku plyn a ropu v celkové hodnotě mezi 14 a 69 miliardami eur.
Evropa se v panické obavě z nedostatku zemního plynu po utnutí ruských dodávek pustila do honu na surovinu v její zkapalněné podobě. Objevují se však náznaky, že poněkud přestřelila a část drahé LNG infrastruktury zůstane za pár let bez využití. Studie Ústavu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzy (IEEFA) uvádí, že v roce 2030 nebude upotřebena více než polovina kapacity dovozních zařízení. Podle některých názorů je ale na hodnocení brzy, jelikož příští zimy mohou být náročnější než ta letošní.
Česko definitivně ustálo topnou sezonu a s nadprůměrnými rezervami je na tom relativně dobře i před tou nadcházející. Nástup jara stvrzují i statistiky, podle nichž se minulou středu podařilo do tuzemských zásobníků vtlačit více plynu, než se z nich odčerpalo. Zásobníky jsou podle dat AGSI plné zhruba z 52 procent.
Dobré ráno! Je 75. den v roce, svátek má Elena a Herbert. V tento den roku 2020 bylo v rámci pandemie covidu-19 zavedeno první opatření omezující volný pohyb osob. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
... sabotáže na plynovodech Nord Stream 1 a 2 na dně...
Někdejší vůdce polské opozice Jan Rokita před osmnácti lety vysvětloval autorovi tohoto článku, proč má Česko lepší silnice než Polsko. Češi podle něj byli ochotni investovat do veřejné infrastruktury, zatímco v Polsku tradičně zůstávalo více peněz v kapsách jeho obyvatel. Z dnešního pohledu zní tehdejší Rokitova slova jako zcela odtržená od reality. Polsko od té doby masivně budovalo dálnice, zatímco Česko silně zaostalo.
Křetínský získal v Británii lukrativní kapacitní kontrakty Ministerstvo zahraničí investuje miliardu do zabezpečení komunikace Finanční správa prověří zisky z kryptoměn Domoplan chystá v Brně výstavbu za miliardy Dobré ráno! Je 53. den roku, svátek má Petr. V tento den před 50 lety byl zahájen provoz na pražském Nuselském mostě. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.