plynový terminál - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu plynový terminál, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Státní společnost ČEPS koupila firmu Net4Gas Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Akvizici, kterou ve středu schválila vláda, ještě budou posuzovat regulační orgány.
Trh energií je od poloviny ledna tohoto roku možná až nečekaně stabilní. Cena elektřiny u ročního kontraktu se od té doby drží v relativně úzkém pásmu a nepřekračuje hladinu 150 eur za megawatthodinu, u plynu se cena stejného množství energie drží pod 60 eury. Pro odběratele to je dobrá zpráva, ale jen částečně. Šéf Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis se domnívá, že pro tuto chvíli se prostor pro další výraznější zlevnění energií už vyčerpal.
Dopady války na Ukrajině vyostřily mezi ekonomicky mocnými sousedy spor o budoucí podobu evropské energetiky. Zatímco tradiční jaderná velmoc Francie sází na modernizaci své flotily reaktorů, Německo po odchodu od atomu a bez ruského plynu složitě hledá vlastní zelenou cestu. Nesoulad jejich zájmů může zmařit plány na unijní reformu trhu s elektřinou a oslabit Evropskou unii před vnější konkurencí.
Ceny plynu jsou od útoku na Ukrajinu jak na houpačce. Momentálně vypadají z pohledu spotřebitele zajímavě, neboť jdou dolů. Podle šéfa Pražské plynárenské Ludvíka Baleky o jejich dalším směru rozhodne především oživení, či stagnace v Číně. „Momentálně jsou zásobníky tak naplněné, že pokud nepřijde mimořádně krutá zima, mělo by být plynu na sezonu dostatek,“ říká v rozhovoru.
Český stát dokončil koupi firmy RWE Gas Storage, která provozuje šest plynových zásobníků. Celková cena je 260 milionů eur, tedy 8,8 miliard korun. Kapacita odpovídá zhruba třetině roční spotřeby České republiky, řekl dnes premiér Petr Fiala u jednoho ze šestí zásboníků u Perné na Břeclavsku. Důvodem koupě je podle premiéra větší energetická bezpečnost Česka.
Prodejce letenek Kiwi žaluje aerolinky Ryanair, soud ovšem odmítl předběžné opatření proti ověření identity Volkswagen vytahuje eso v boji s Teslou. „Elektrický Passat“ ID.7 má započít cestu z hluboké krize Rusko přišlo o plynového žolíka. Rozmach LNG terminálů zajistí Evropě klidnou zimu Daň z nemovitosti může vzrůst skoro na dvojnásobek, e-cigarety zdraží postupně Přinášíme vám důležité zprávy uplynulého týdne, které by vám neměly uniknout.
Státní akvizice RWE Gaz Storage CZ vlastnící šest plynových zásobníků v Česku, kterou schválila vláda není dobrý nápad. Potvrzuje se tak stará pravda, že stát nemá dělat byznys, protože to neumí a doplatí na to daňový poplatník.
Nervozita na evropském energetickém trhu pomalu vyprchává. Díky překotné výstavbě LNG terminálů se Evropa dokázala vymanit ze závislosti na ruských dodávkách a nahradit je právě zkapalněným plynem ze všech koutů světa. Dostatek plynu pro topnou sezónu by tak podle analytiků neměla ohrozit už ani chladnější zima.
Evropská unie se na blížící topnou sezonu pečlivě připravuje, plynové zásobníky jsou na letní poměry rekordně naplněné. Navzdory snižování závislosti na ruské surovině a příklonu k LNG zůstává kontinent z hlediska dodávek zranitelný a ve vleku událostí i ve vzdálených končinách. Ceny plynu teď rostou kvůli pokračujícím obavám ze stávky v australských terminálech. Mezitím kvůli rekordní globální poptávce po ropě zdražila i tato surovina.
Rok 2023 byl zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Avšak ceny plynu na začátku srpna vystřelily vzhůru v souvislosti se stávkou na LNG terminálech v Austrálii. Česko i další evropské státy musely v roce 2022 začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Zásadním se stal zkapalněný zemní plyn (LNG), který začal do Česka proudit z pronajatého nizozemského terminálu. Kriticky důležitým se stal plyn z Norska.