počet křesel v poslanecké sněmovně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu počet křesel v poslanecké sněmovně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Letošní září se je ve znamení voleb. Kromě zastupitelů obcí, měst a městských obvodů se bude po dvou letech volit také třetina senátorů. V letošních volbách se rozhodne nejen o složení, ale i o samotném vedení Senátu, protože mandát skončí stávajícímu předsedovi Miloši Vystrčilovi.
Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 95 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země.
Letos na podzim se budou tradičně po čtyřech letech konat komunální volby, tedy volby zástupců do menších a malých celků územní samosprávy, to znamená do zastupitelstev obcí, měst či městských obvodů. Letošní termín pro komunální volby připadá na 23. a 24. září 2022.
Spolu s komunálními volbami se na konci září uskuteční také volby do Senátu. Již tradičně se obmění třetina senátorů. Jakou roli hraje horní komora parlamentu v českém politickém systému a jaké pravomoci drží senátoři v rukou?
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Čtyři poslanci, tři ministři, místopředsedkyně sněmovny. Členská základna Pirátů začne v pátek hlasovat o tom, zda do takové vládní spolupráce s ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou. Technicky jejich čtyři poslance zbývající čtyři partneři se 104 hlasy k ničemu nepotřebují, z opozice ale půjde plnit stranický program ještě hůř. Rozpolcení Piráti mají čas do pondělí rozhodnout, jakou cestou se vydají. Výsledek si netroufá odhadovat žádný z oslovených členů strany.
Předsedkyní Sněmovny ve středu zvolili poslanci Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Byla jedinou kandidátkou, když nominanta hnutí ANO, vicepremiéra Karla Havlíčka, plénum z tajné volby před jejím zahájením vyřadilo kvůli neslučitelnosti funkcí. Předsedkyni TOP 09 Pekarovou Adamovou navrhla do nejvyšší funkce v dolní komoře koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jež skládá budoucí většinovou vládu s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých.
Necelé tři týdny po volbách je obsazení většiny nejdůležitějších ministerstev prakticky jisté. ODS, lidovci, TOP 09 a STAN mají dohodnuté kandidáty do čela rezortů financí, průmyslu a obchodu, vnitra, obrany nebo zdravotnictví. Jasnější jsou i ambice Pirátů, kteří se jednoznačně hlásí o vicepremiéra a o ministra pro digitalizaci. Pravděpodobně budou také řídit diplomacii. Aby byly ambice všech pěti stran uspokojeny, mají vzniknout dva nové vládní posty. I proto se vyjednávači shodují na obnovení funkce ...
Piráti a STAN ustaví v Poslanecké sněmovně dva kluby. Usilovat budou podle předsedy Starostů Víta Rakušana o důstojné místo ve vládě. Nehrozí, že by teď STAN začal hamižně požadovat vše, řekl ČTK po jednání koaličních partnerů Rakušan. Jaká ministerstva a kolik by jich koalice Pirátů a STAN chtěla, nechtěl přiblížit s tím, že na tahu s nabídkou případných křesel a priorit má být jako první koalice ODS, lidovců a TOP 09.