počet křesel ve sněmovně 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu počet křesel ve sněmovně 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Turbulentní. Žádné jiné slovo nemůže lépe vystihnout náladu roku 2021. Pandemie, inflace, omezování výroby a energetická krize se staly našimi ústředními výzvami. Zažili jsme ale i mnoho radostných chvil. Připomeňte si ty nejdůležitější události roku 2021 v souhrnné galerii.
Média se už několik měsíců plní průzkumy, které ukazují volební preference. Na podzim, konkrétně 8. a 9. října, se totiž budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Průzkumům, které sledují, kdo by letos mohl vyhrát volby, se věnují agentury jako Data Collect, Kantar CZ, Median nebo STEM. O první příčku u většiny průzkumů v tuto chvíli bojují koalice Pirátů a STAN, koalice SPOLU a hnutí ANO.
Letošní vítěz voleb do Poslanecké sněmovny už nemůže počítat s výrazným zvýhodněním. O změně volebního systému, který v roce 2017 přihrál ANO patnáct mandátů navíc, má dolní komora parlamentu rozhodnout už příští středu. Přestože bonifikace silných stran úplně nezmizí, bude jen velmi mírná. Od zásahu Ústavního soudu, který části volebního zákona zrušil, uplynuly dva měsíce.
Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona směřuje k zisku mírné parlamentní většiny, avšak za současné situace nelze vyloučit opakování patové situace v dolní komoře parlamentu. Takové jsou závěry agentury YouGov, která v úterý večer zveřejnila druhé a poslední vydání svého ostře sledovaného detailního volebního modelu. Konzervativcům přisuzuje 339 křesel v 650místné Dolní sněmovně.
3. listopadu 2020 čekají USA volby, ve kterých se rozhodne o tom, jestli Donald Trump povládne i v dalším funkčním období.
Britští konzervativci utrpěli první volební porážku po nástupu nového premiéra Borise Johnsona. Ve doplňovacích volbách do Dolní sněmovny ve Walesu přišli o své dosavadní křeslo, které získali prounijní liberální demokraté. Johnsonova menšinová vláda podporovaná severoirskými unionisty (DUP) tak bude mít v parlamentu ještě o něco složitější pozici při snaze vyvést zemi z Evropské unie za jakýchkoli okolností.
Jistě si pamatujete specifické kralování vlády Andreje Babiše v době, kdy ještě neměla důvěru Poslanecké sněmovny. Kromě výzvy k rezignaci ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína ze strany pana premiéra jsme tu měli také odvolávání ředitelek a ředitelů nemocnic ze strany ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Co mají tato odvolání společného a kde se objevují nejasnosti?
Parlamentní strany se dohodly na obsazení všech sněmovních orgánů s výjimkou těch, které kontrolují tajné služby. Demokratický blok a Piráti mají výhrady.
Na místopředsedy Sněmovny budou kandidovat Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Do páteční tajné volby je nominovaly jejich kluby, lhůta skončila ve středu večer.
První, ustavující schůze dolní komory parlamentu začala v pondělí ve 13 hodin, trvat bude nejméně tři dny. Vedení sněmovny je sice po komplikovaných jednáních politických frakcí prakticky narýsované, vyjednávat se ale bude dál. O postech místopředsedů i šéfů jednotlivých výborů. O předsedovi komory se bude rozhodovat v tajné volbě zřejmě ve středu, o místopředsedech v některém z dalších dnů.