počet letadel ve vzduchu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu počet letadel ve vzduchu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Krátce poté, co Německo odsouhlasilo dodávku tanků Leopard 2 na Ukrajinu, a umožnilo tak jejich dodávky i ostatním státům, plní mediální prostor zejména diskuse o západních stíhačkách, které by měly bránit ukrajinské nebe před ruskou agresí. Žádná západní země zatím dodání svých stíhaček na Ukrajinu nepotvrdila a naopak se jich mnoho k věci staví spíše zdrženlivě, podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra ale Ukrajina nakonec západní stíhačky získá. „Je myslím důležité, aby zaznělo, že ...
Polsko se rozhodlo, že vybuduje největší armádu v Evropě. Varšava uzavírá masivní zbrojní kontrakty se Spojenými státy a Jižní Koreou, čímž si zajistí pozici kontinentálního hegemona, alespoň co se pozemních sil týká. Polsko plánuje provozovat téměř 1300 tanků a zhruba 1000 samohybných houfnic, čímž získá větší armádu obrněnců, než má Velká Británie, Francie, Německo a Itálie dohromady a v některých ohledech překonají Poláci i velmoci.
Na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku dnes přistál letoun JAS-39 Gripen E. Chvíli před ním dosedla švýcarská letecká akrobatická skupina Patrouille Suisse. Zúčastní se tam o víkendu Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Gripen E čtyřapůlté generace je nejmodernějším letadlem od švédské společnosti Saab, ukázka na Dnech NATO bude první živou prezentací tohoto taktického víceúčelového letounu ve střední a východní Evropě.
Švédsko Česku nabídne bezplatný převod nyní používaných stíhacích letounů Gripen. V rozhovoru to řekl švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen. Letouny by byly modernizovány a Česko by si zároveň mohlo zakoupit nejmodernější verzi Gripen E. Podle ambasadora jde o atraktivní ekonomickou nabídku. Zdůraznil, že švédský výrobce Saab je schopen nové stroje dodat bez dlouhé čekací doby. Za důležité také považuje to, že by česká armáda nemusela měnit zázemí, které letouny potřebují.
Sjednotit Evropany se nedaří ani na zemi, ani ve vzduchu. Plán Evropské komise na vybudování Single Sky čili Jednotného nebe, který počítá s odbouráním vzdušných národních hranic, znovu narazil. Vzniku nebeského Schengenu, kdy by letové dispečery v jednotlivých zemích řídila nadřazená evropská instituce, brání válka na Ukrajině, ale i dlouhodobá neshoda evropských zemí. Změnu může přinést české předsednictví v Radě Evropské unie.
Mariupol již nevydrží dlouho vzdorovat ruským útokům, varoval tamní velitel ukrajinských sil a požádal svět o pomoc s evakuací. V jiných částech Donbasu se ruské síly snaží prolomit ukrajinské obranné linie a intenzita bojů stoupá. Odeslání stovky protiletadlových raket Ukrajině ohlásila norská vláda. Do Kyjeva jako další z evropských politiků přijel předseda Evropské rady Charles Michel. Počet uprchlíků z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle OSN překročil hranici pěti milionů. Rusko podle Kremlu předalo...
Každý ozbrojený konflikt je testovací laboratoří zbraňových systémů, jejichž klady a zápory ukazuje při ostrém nasazení a už řadu let téměř v přímém přenosu. Přináší tak nové trendy. Pro daný výrobek může být válka vůbec nejlepší reklamou, kterou ani sebeprestižnější zbrojařský veletrh nikdy nenahradí. Vedle tureckých, amerických i ukrajinských dronů získávají stále větší věhlas pokročilé střely proti ocelovým kolosům, ale i bojovým letounům, které unese jeden nebo nejvýše dva vojáci.
Letouny takzvané včasné výstrahy Severoatlantické aliance známé pod zkratkou AWACS či americké průzkumné bezpilotní prostředky Global Hawk. Tato zařízení, kterým se říká „oči NATO“, pomáhají v boji s ruskými invazními vojsky. Monitorovat vzdušný prostor i dění na zemi umějí také Rusové. Jejich stroje A-50 jsou však zastaralé a projekt moderních A-100 Premjer nabral zpoždění.
Česko kraluje dluhopisové Evropě, v tuzemských metaversech se točí stovky milionů, ČEZ sílí na trhu telekomunikací. Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu, nemáte čas vše přečíst? Právě pro vás jsme sestavili přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.
Trh olétaných a nových soukromých letadel prožil na klíčových trzích ve Spojených státech a v Evropě turbulentní rok. Zatímco množství obchodů s použitými stroji patřilo k nejvyšším v historii, prodejů nových tryskáčů meziročně skokově ubylo. Kupci požadovali hlavně olétané lehké stroje, zájem byl tak velký, že olétané bizjety z trhu takřka zmizely.