POdíl obnovitelných zdrojů na spotřebě v ČR - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu POdíl obnovitelných zdrojů na spotřebě v ČR, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nadcházející volba prezidenta nejvlivnějšího zájmové sdružení firem v Česku Svazu průmyslu a dopravy (SP) slibuje nejnapínavější souboj za poslední dekády. Postaral se o to expremiér Mirek Topolánek, který už loni v prosinci ohlásil kandidaturu za společnost EGEM spadající do skupiny EP Industries. „Věděl jsem, že nezůstanu jediný. Mám rád soutěž. A členové mají právo si ve stavu ohrožení českého průmyslu vybrat,“ prohlásil v rozhovoru pro E15 Topolánek. Postupně se objevili tři další ostřílení uchazeči o ...
V Česku podle nového ministra životního prostředí Petra Hladíka probíhá renesance fotovoltaiky. Nově by chtěl umožnit zemědělcům, aby mohli solární panely umisťovat i na vinice nebo chmelnice. „Nejde jenom o fotovoltaiku, máme velký potenciál třeba v bioplynu, skladování energie, přečerpávacích elektrárnách na vodních nádržích i ve větrné energetice,“ domnívá se ministr.
Dostatek energií, přijatelné ceny, posílení energetické bezpečnosti, proces dekarbonizace. To jsou podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) čtyři základní východiska nové Státní energetické koncepce, která má určit vývoj české energetiky do roku 2050. Vláda spolu s tezemi ve středu schválila také vytvoření pracovní skupiny, která by měla koncepci finálně dopracovat a předložit kabinetu do konce roku.
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
V současné době prudce roste poptávka po energiích a zároveň sílí aktivity v boji s klimatickou změnou. Společnost ExxonMobil, jeden z největších veřejně obchodovaných poskytovatelů energií na světě, si tento problém uvědomuje. Usiluje tak o to být jedním z těch, kteří povedou zelenou revoluci a sehrají významnou roli v ochraně klimatu. Rozvojem nových udržitelných technologií a participací na mezinárodních výzkumech chce do roku 2050 dosáhnout nulových emisí.
Evropská energetická krize se alespoň prozatím vzdaluje nejčernějším scénářům nedostatku energií. Teplotně přívětivý podzim a úspory ve spotřebě umožnily naplnit evropské i české zásobníky na takovou úroveň, že je hrozba plynu pro letošní topnou sezónu už jen teoretická, míní majitel skupiny Carbounion Holding Petr Paukner. „Zkapalněného plynu bude pro letošek určitě dostatek, pokud nenastane arktická zima nebo katastrofické scénáře v geopolitice. Podíl plynu ve výrobě elektřiny bych dnes přesto nezvyšoval...
Investiční skupina Portiva patří k malému počtu českých společností, které se už nyní k ESG veřejně hlásí. Oproti své stejně velké konkurenci na tento trend všeobecné udržitelnosti a zodpovědného investování vyložené sází a rozhodně to nevnímá jen jako altruismus. „Z našeho pohledu je to i ekonomicky racionální volba,“ říká šéf Portivy Pavel Svoreň, který zároveň připouští, že pravidla ESG ještě zdaleka nejsou sjednocena a stále se teprve rodí.
Prudký růst cen energií drtí menší české firmy i giganty zaměstnávající tisíce pracovníků. Pomohou jim vládní opatření? Zeptali jsme se dvou desítek tuzemských firem napříč sektory. Z ankety vyplývá, že navzdory mimořádnému objemu uvolněných státních prostředků pomoc nestačí, je špatně nastavená, nesrozumitelná a navíc přichází pozdě. Podniky nesouhlasí s formou pomoci, která má neefektivně zaseknout masivní „sekeru“ do už tak těžce deficitního státního rozpočtu.
Energetická skupina ČEZ měla za první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard korun vyšší. Provozní výnosy vzrostly o 21 procent na 130,5 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) stoupl meziročně o 27,7 miliardy korun na 59,3 miliardy korun a podle skupiny byl ovlivněn mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Prodejním firmám skupiny EBITDA naopak klesla o 3,2 miliardy korun na 700 milionů, negativním vlivem byly vysoké pořizovací ceny energií.
Udržitelnost investic (ESG) je hojně diskutovaným tématem posledních dvou let. Uchopit, definovat a dodržovat její principy je pro firmy často velkou výzvou. Investice do udržitelnosti a ochrany klimatu patří do programu prakticky každé společnosti, protože ovlivňují dobré jméno takové firmy. O aktuálním dění kolem ESG jsme hovořili s Janem Jaškem, ředitelem Industry Expertise Centra a ESG ambasadorem UniCredit Bank.