podil zdroju elektriny rakousko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu podil zdroju elektriny rakousko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Solární byznys v Česku zažívá svou renesanci. Díky štědré evropské dotační podpoře do něj poprvé vstupují velcí energetičtí hráči a zároveň se do země vracejí solární byznysmeni, kteří uspěli v zahraničí. K tomu všemu nový solární boom umožnil, aby do miliardové velikosti vyrostla celá řada dosud menších firem, ať už podnikají v oblasti střešní fotovoltaiky, nebo třeba distribuce solárních komponent. Magazín e15 přináší přehled společností, které budou v nové solární epoše hrát tu nejzásadnější roli.
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
O tom, jak v budoucnu vyrábět cihly, vedou odborníci vášnivé diskuze. Bez plynu to totiž zatím nejde. O jeho dovoz mají ale výrobce stavebních materiálů obavy. A tak se největší tuzemský výrobce cihel Wienerberger rozhodl pojistit se proti výpadkům dovozem zkapalněného plynu (LNG) v tancích ze zahraničí. „Dlouhodobě to není udržitelné. Tohle řešení by výrobní náklady navýšilo do té míry, že by produkty nebyly prodejné, ale krátkodobě, v krizi, to pomůže výrobu udržet,“ říká generální ředitel Wienerbergeru ...
Lyžařské areály se připravují na sezonu. Společnost TMR již dokonce začala v Liberci zasněžovat a sklidila za to kritiku. „Vlastníme tam technologii, která se jmenuje Snowfactory, která umožňuje efektivně zasněžovat do 15 stupňů. Vyrábí se to do depozitu na jednu hromadu, kde sníh vydrží a následně se rozhrne,“ říká Čeněk Jílek, člen představenstva TMR, která v Česku provozuje areály ve Špindlerově Mlýně a Liberci a také v Polsku, na Slovensku či v Rakousku.
Počet elektromobilů na evropských silnicích v posledních letech roste. V České republice tento trend zatím tolik patrný není. Jaké země stojí v čele automobilové revoluce, a kde se nástup elektromobilů naopak odkládá?
Vláda ve středu zastropovala ceny elektřiny i plynu. Ceny energií pro domácnosti a maloodběratele neporostou do konce roku 2023. Na jaké hodnotě chce vláda ceny zastropovat? Na koho se bude zastropování cen energií vztahovat?
Vláda už nespoléhá na evropské řešení a pojistila si energetickou stabilitu vlastním zastropováním cen elektřiny i plynu. Jedna kilowatthodina silové elektřiny tak bude stát nejvýše šest korun a v případě plynu to budou tři koruny včetně daně. Státní pomoc domácnostem a malým a středním firmám, takzvaným maloodběratelům, podle odhadu vlády nevyjde na víc než 130 miliard korun, někteří analytici se ale obávají, že to může být i výrazně více.
Investice do společností ohleduplných vůči společnosti i životnímu prostředí mohou být v současnosti ještě výhodnější než dříve. Kvůli nové legislativě i rostoucím cenám energií čeká podle ekonomů udržitelné společnosti velký růst. V současnosti zvažuje při výběru investic takzvaná ESG kritéria čtvrtina Čechů, v budoucnu se však mohou stát velkým hitem mezi investory.
Evropa je zneklidněna rekordy, na které se v některých zemích šplhají velkoobchodní ceny elektřiny. Nevyzpytatelné zůstávají ceny zemního plynu. Řada unijních představitelů proto hovoří o jejich zastropování a o tržních reformách. Nemají valnou naději, že se rychle podaří vyřešit samy příčiny potíží, kterých je celá řada. EU hledá nejen náhradu za ruský plyn, ale také za uhlí, což před blížící se zimou působí problémy hlavně Polsku. Ceny elektřiny žene vzhůru i pokračující odstávka francouzských reaktorů. ...
Po dění v posledních dnech a týdnech, kdy premiér této země v televizním projevu k národu oznámí snahu o znárodnění výroby ČEZ v energetice se skrytou možností až znárodnění celého ČEZ a několikrát předtím odmítne společně s ministrem financí navyšování daní a sektorovou daň, aby to pak hned popřel, znovu připustil a znovu popřel a připustil, už není vyhnutí.