podpora malé vodní elektrárny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu podpora malé vodní elektrárny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V okupovaném městě Nova Kachovka na jihu Ukrajiny se po záplavách způsobených zničením Kachovské přehrady pohřešuje nejméně sedm lidí. Uvedl to Moskvou dosazený starosta města, podle kterého muselo být z Nové Kachovky evakuováno přes 900 lidí.
Ministři energetiky zemí EU se poprvé zabývali novým návrhem Evropské komise na reformu trhu s elektřinou. Ta je reakcí na loňské turbulence, kdy ceny elektřiny vyhnal nahoru drahý zemní plyn. Hlasitě se ozýval požadavek, aby byla tato „pupeční šňůra“ přerušena a trh postaven na nových základech. Komise nepřišla s hlubokou reformou, ale jen s víceméně kosmetickými úpravami. Nikoho asi nenadchnou, ale mohly by díky tomu projít.
Prezidentské volby v Česku startují prvním kolem 13. a 14. ledna. Očekávají se těsné volební výsledky. Koho volit? S rozhodováním vám pomůže naše volební kalkulačka. Deník E15 dále připravil pro kandidáty na prezidenta řadu otázek zkoumající jejich preference, priority, postoje a to, jak by se chovali v úřadu. Na otázky odpovídali všichni potvrzení kandidáti s výjimkou Andreje Babiše. Josef Středula z prezidentské volby 2023 odstoupil a podpořil přitom Danuši Nerudovou.
Společnost Solek se dosud profilovala hlavně jako developer projektů v solární energetice v Chile a na Kypru. Teď se vrací do Česka, kde před lety začínala. Přispěla k tomu změna přístupu vlády ke sluneční energii. Ta podle zakladatele Zdeňka Sobotky už nyní v zemích s vysokou penetrací solárů dokáže cenu elektřiny významně snižovat. „Když se podíváte na ekonomiky, které se rozhodly jít obnovitelnou cestou, ať už je to Německo, Řecko, či Španělsko, začíná jim to velmi dobře fungovat. Ta cesta je levná a ...
Kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů (OZE) je pro Česko jediným skutečně bezpečným scénářem. Na zahájení Evropského jaderného fóra v budově České národní banky to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Odolný energetický systém se ve středoevropských podmínkách nemůže obejít bez stabilního nízkoemisního zdroje, a tím je jádro, míní.
Udržitelnost investic (ESG) je hojně diskutovaným tématem posledních dvou let. Uchopit, definovat a dodržovat její principy je pro firmy často velkou výzvou. Investice do udržitelnosti a ochrany klimatu patří do programu prakticky každé společnosti, protože ovlivňují dobré jméno takové firmy. O aktuálním dění kolem ESG jsme hovořili s Janem Jaškem, ředitelem Industry Expertise Centra a ESG ambasadorem UniCredit Bank.
Český export kvůli válce na Ukrajině prochází proměnou. Podle generálního ředitele CzechTrade Radomila Doležala je nutné najít pro firmy nová odbytiště, nové dodavatele a zároveň neprováhat budoucí obnovu Ukrajiny. „Na prvním místě možná nebude uvádění rozbitých domů do pořádku. Ale spíše stavba továren, které nabídnou pracovní příležitosti,“ říká Doležal.
Polostátní skupina ČEZ si loni předsevzala, že do roku 2030 vybuduje obnovitelné zdroje o výkonu až šest gigawattů, tedy trojnásobek temelínské elektrárny. V první výzvě Modernizačního fondu si už zajistila investiční dotaci pro sedmnáct solárních parků, ve druhé, pravděpodobně květnové, chce toto číslo překonat. ČEZ navíc poprvé připustil, že by si k vytyčenému „zelenému“ cíli rád pomohl i výstavbou větrníků. „Nebude to hned – do dvou a nejspíš ani do pěti let. Ale něco postavíme, v souhrnu zřejmě v ...
Plán, jak zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie, už vláda představila. Podle šéfa Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy v něm ale podceňuje potenciál solární a větrné energetiky a naopak příliš spoléhá na biomasu „Dnes to vypadá, že je všude spousta dřeva kvůli kůrovci, to ale odezní. Chceme, aby se toto dřevo spalovalo jen postupně, díky čemuž by je malé a střední zdroje mohly využívat i v delším horizontu,“ říká.
Gruzie nemá velké množství nerostného bohatství, stejně tak nedisponuje jadernou elektrárnou. Přesto se chce malá zakavkazská země stát v následujících letech energeticky nezávislou. Není to nemožné, čtyři pětiny elektřiny již nyní Gruzie vyrábí z vodních zdrojů, desítky nových elektráren mají v zemi postavit zahraniční investoři, které do země lákají výhodné finanční podmínky i legislativa blízká Evropě. „Každý investovaný dolar se zde ve srovnání s mnoha evropskými zeměmi zpravidla vrátí rychleji,“ říká ...