podpora po rodičovské dovolené - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu podpora po rodičovské dovolené, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Je-li v Česku něco nedotknutelnou politikou, je to podpora rodinám s dětmi. I u těch stařečků veřejnost chápe, že důchody nemohou růst do nebe bez ohledu na to, jak se zvedají, či spíše nezvedají reálné mzdy. Výsledkem je situace, kterou nám opět nedávno ve svém přehledu o české ekonomice připomněla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
Kdo má na rodičovský příspěvek nárok a jak podat žádost? Co paltí, pokud jste OSVČ? Jak se rodičovský příspěvek liší od mateřské? Jak na výpočet? Vše se dozvíte v článku, s výpočtem vám pomůže naše kalkulačka.
V případě splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně za rok 2022 uplatnit slevu na manželku. Jak snižuje vypočtenou daň z příjmu a kdo obdrží daňovou vratku?
Letošní rok se chýlí ke konci. Jak budou vypadat různé sociální dávky v roce 2023? Kolik bude činit mateřská, nemocenská, ošetřovné, starobní důchod či rodičovský příspěvek? Spočítejte si čistou mzdu a porovnejte ji s tím, kolik vydělávají ostatní. Vyzkoušejte i naše hypoteční kalkulačky.
Jednotlivé evropské státy mají odlišný systém mateřských i rodičovských dovolených. Zatímco například oproti Česku některé státy hradí matkám sto procent platu, český systém zase umožňuje matkám zůstat doma s dítětem výrazně delší dobu. Které ženy mají nárok na mateřskou a jak jsou na tom Češi v evropském srovnání?
Nejradikálnější opatření Národní ekonomické rady vlády (NERV), která by zastavila nebo alespoň zmírnila prohlubující se zadlužování Česka, nemají jednoznačnou podporu klíčových ministrů. Zvýšení daně z příjmů, odložení platnosti výchovného pro seniorky nebo slučování malých obcí do větších celků spadly pod stůl. Kabinet se obává vysokých politických nákladů, které by musel zaplatit. Na některých návrzích by se ani neshodl.
Koaliční strany začaly hledat možnosti, jak snížit výdaje státu a posílit jeho příjmy. Nedávná doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) namířená proti odvodům zaměstnanců nebo dávkám pro rodiny s dětmi se vládním formacím většinou nezamlouvají. Některé návrhy však akceptují. Například lidovci by zvýšili daně z alkoholu a tabáku, Piráti a STAN vidí rezervy u korporací a těžařů surovin.
Od příštího roku vzroste počet domácností s nárokem na přídavky na děti. Minimálně o pět procent by se totiž mělo zvýšit životní minimum, které je jedním z kritérií při posuzování nároku na dávku státní sociální podpory.
Až 86 procent Čechů vnímá současnou hospodářskou situaci Česka jako horší než před dvanácti měsíci. Přesto mezi lidmi převládá optimismus a přesvědčení, že náročné období domácnosti nakonec zvládnou (78 procent), i když s určitými omezeními.