podpora v nezaměstnanosti pro rodičovské - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu podpora v nezaměstnanosti pro rodičovské, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zatímco nárok na mateřskou má pouze rodič splňující účast na pojištění, tak rodičovský příspěvek náleží vždy. Souhrnná částka rodičovského příspěvku je stejně vysoká, nerozhoduje příjmová ani majetková situace. Podívejme se mimo jiné i na praktických příkladech, co je dobré vědět o rodičovském příspěvku.
Český daňový mix se vyznačuje mnoha rysy, o kterých se v poslední době často debatuje. Vysoké zdanění práce vůči nízkému zdanění majetku, vysoký podíl daní nazývaných jako pojištění na celkovém inkasu veřejných příjmů nebo výrazně odlišné zdanění zaměstnanců a živnostníků. Neměli bychom ale přehlížet ani další znak tuzemského daňového systému, a to velké množství daňových výjimek.
Kdo má na rodičovský příspěvek nárok a jak podat žádost? Co paltí, pokud jste OSVČ? Jak se rodičovský příspěvek liší od mateřské? Jak na výpočet? Vše se dozvíte v článku, s výpočtem vám pomůže naše kalkulačka.
Letošní rok se chýlí ke konci. Jak budou vypadat různé sociální dávky v roce 2023? Kolik bude činit mateřská, nemocenská, ošetřovné, starobní důchod či rodičovský příspěvek? Spočítejte si čistou mzdu a porovnejte ji s tím, kolik vydělávají ostatní. Vyzkoušejte i naše hypoteční kalkulačky.
I vzhledem k rostoucím cenám za energie se rozhodl stát navýšit i normativní náklady pro rok 2023, které tak zvýší i možnost domácností dosáhnout na příspěvek na bydlení. V letošním roce chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na příspěvcích na bydlení okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Jak? Kdo může o příspěvky na bydlení žádat a jak se vypočítají?
Jednotlivé evropské státy mají odlišný systém mateřských i rodičovských dovolených. Zatímco například oproti Česku některé státy hradí matkám sto procent platu, český systém zase umožňuje matkám zůstat doma s dítětem výrazně delší dobu. Které ženy mají nárok na mateřskou a jak jsou na tom Češi v evropském srovnání?
Přídavek na dítě je dávka státní sociální podpory, která má za cíl ulehčit rodinnému rozpočtu. Vyplácena je opakovaně a náleží nezaopatřenému dítěti v závislosti na výši příjmu rodiny, resp. společně posuzovaných osob v domácnosti za rozhodné období.
Na příspěvek na bydlení nyní dosáhne více lidé a mohou jej využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Žádost o příspěvek čeká i zjednodušení, a to hned v několika ohledech. O dávku bude nově možné i skrze online aplikaci, zjednodušení se dočká i klasický formulář. Nebude nutné žádat každoročně, nyní bude příspěvek poskytovaný na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně.
Stát začíná postupně digitalizovat a zjednodušovat vyřizování a poskytování sociálních dávek. Od srpna bude možné elektronicky vyplnit a odeslat formulář pro získání rodičovského příspěvku a od září přídavků na děti.
Vláda by měla ve středu projednávat návrh na snížení sociálních odvodů u kratších úvazků. Pokud by firmy či úřady na osm až 32 hodin týdně zaměstnaly rodiče mladších dětí, dlouhodobě nezaměstnané, mladé do 21 let či lidi před penzí, mohly by z jejich výdělků odvádět nově 19,8 místo 24,8 procenta. Sleva by měla být u výdělků do 1,5násobku průměrné mzdy. Počítá s tím novela o pojistném na sociální zabezpečení, kterou připravilo ministerstvo práce.