pokuta za opožděné daňové přiznání - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu pokuta za opožděné daňové přiznání, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní akce milostivého léta se bude týkat odpuštění vybraných dluhů vzniklých v souvislosti s daňovým systémem. Poslanecká sněmovna aktuálně schválila příslušný vládní návrh zákona o mimořádném odpuštění a zániku některých daňových dluhů. Kdo bude moci o odpuštění požádat? Jakých nedoplatků se daňové milostivé léto týká? A jakým způsobem bude mimořádné odpuštění probíhat?
Kdo podá své daňové přiznání online, získal o měsíc delší lhůtu. Zatímco papírové přiznání k dani z příjmů fyzických osob bylo nutné podat do 3. dubna 2023, při elektronickém podání se lhůta prodloužila do 2. května 2023. Pokud však lidé tento termín nestihnou, mají stále možnost vyhnout se pokutě za jeho pozdní podání. Pokud totiž přiznání podají přes poradce (daňového poradce či advokáta), mají čas až do 3. července.
Vládní koalice se obecně shoduje na návrhu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zjednodušit daňový systém zavedením pouze dvou sazeb daně z přidané hodnoty místo stávajících tří. Šéf státní pokladny by zrušil desetiprocentní sazbu a prostřední 15procentní by snížil o dva až jeden procentní bod. To zřejmě vyvolá spory o to, jaké zboží a služby zatížit vyšším odvodem a jaké sníženou sazbou. Desetiprocentní DPH se nyní vztahuje na léky, kojeneckou výživu, vodné a stočné, stravování a ubytování nebo ...
Daňové přiznání musí být odevzdáno včas a současně musí být řádně uhrazen i daňový nedoplatek. Neplnění daňových povinností je sankciováno. Finanční úřady udělují pokuty a musí být uhrazen úrok z prodlení, jehož výši ovlivňuje i repo sazba, která stále roste.
Institut kontrolního hlášení, kterým došlo od roku 2016 k významnému rozšíření administrativních povinností v oblasti DPH, nedoznal za poslední roky žádných významnějších změn. Je ale třeba připomenout, že kontrolní hlášení patří ze strany finanční správy k jedné z nejpřísněji sankcionovaných oblastí.
Loňský rok patřil z hlediska nákupu nemovitostí k těm rekordním. Kupující sice nepodávali přiznání k dani z nabytí nemovitosti a neplatili čtyřprocentní daň, ale jedna daňová povinnost spojená s nabytím nemovitosti jim přece jen zůstala. V letošním roce mají povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí a včas uhradit vypočtenou daň. A jak je to s termíny podání a kdo naopak nemusí podávat daňová přiznání?
K povinnostem osob samostatně výdělečně činných patří také odevzdání Přehledů o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu.
Se zpožděním, ale přece. Tak reagují firmy a drobní podnikatelé na sadu rozhodnutí vlády, která jim má pomoci překonat problémy způsobené pandemií koronaviru. Mají však další požadavky. Na kabinet Andreje Babiše (ANO) tlačí také opozice, žádá další balíček krizových opatření.
Vláda v pondělí jednomyslně schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována. Uvedl to mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh, který je třeba upravit zákonem, v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání. Kabinet schválil i takzvaný liberační daňový balíček.
Finanční správa od pondělí omezí provoz svých úřadů, které jsou přístupné veřejnosti. Dále zruší výjezdy pracovníků do vybraných obcí kvůli daňovým přiznáním i původně ohlášené rozšíření úředních hodin finančních úřadů, které bylo plánováno na 23. března až 1. dubna. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.