poslední předvolební průzkumy 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu poslední předvolební průzkumy 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letos 8. a 9. října se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, a to znamená, že výzkumné agentury sypou jeden volební průzkum za druhým. V Česku se předvolebním průzkumům věnují společnosti Kantar CZ, CVVM, STEM nebo Median. Výsledkem je velké množství různých předvolebních průzkumů, které se ale mnohdy svými výstupy od sebe liší. Samotná problematika těchto průzkumů je totiž složitější, než se na první pohled může zdát. Pokud například ve volebním průzkumu získá nejvíce hlasů hnutí ANO, neznamená to nutně...
Média se už několik měsíců plní průzkumy, které ukazují volební preference. Na podzim, konkrétně 8. a 9. října, se totiž budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Průzkumům, které sledují, kdo by letos mohl vyhrát volby, se věnují agentury jako Data Collect, Kantar CZ, Median nebo STEM. O první příčku u většiny průzkumů v tuto chvíli bojují koalice Pirátů a STAN, koalice SPOLU a hnutí ANO.
Volebním kampaním chybí podle sociologa Daniela Prokopa silné téma. Občany podle průzkumů nejvíce trápí zadlužování země, zdravotnictví a jejich příjmy. Strany to však neumějí voličům prodat. „V amerických kampaních platí slogan, že je třeba prodat lidem to, co potřebují – je třeba je ale přesvědčit o tom, že to chtějí. Oproti tomu české strany prodávají něco, co lidé nepotřebují,” říká zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.
Němečtí Zelení vyrážejí do volebního boje. Ten se sice bude konat za rok v září, ale už o minulém víkendu proběhl předvolební sjezd, na němž se momentálně druhá nejsilnější strana v Německu dohodla na základních tezích programu. Otázku ohledně lídra – kdo z dua Annalena Baerbocková a Robert Habeck bude kandidovat na kancléřský post – nechala strana opět na později.
V opozičních lavicích vznikají dva předvolební bloky pro sněmovní volby v příštím roce. Na jedné straně ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, na straně druhé začali vyjednávat o koalici Piráti a Starostové a nezávislí. Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze upozorňuje, že strany čeká nejen těžké jednání o programu, ale i o personáliích. Potenciální vládu všech pěti stran si neumí představit. „Pokud přeci jen vyhraje hnutí ANO, tak si myslím, že vládu sestaví ANO s jedním z těch dvou bloků,“ domnívá se.
Předvolební rok ve Spojených státech je mimořádně napjatý. Kromě koronakrize se v létě potýkaly s rozsáhlými nepokoji, které dosud zcela nevyhasly. Vyvolala je smrt černocha George Floyda po policejním zásahu. Protesty rozvířily širokou debatu o militarizaci policie, rasismu, sociální nerovnosti a frustraci z pandemie. Patrně i povzbudily různé radikály, kteří dlouhodobě tyjí z hlubokého společenského příkopu v zemi.
Ve všech krajích Česka se nyní nejvíc lidí přiklání v letošních krajských volbách k hlasování pro hnutí ANO. Vyplývá to z průzkumu agentur Kantar CZ a Data Collect z přelomu srpna a září pro Českou televizi. Průzkum ale neukazuje možné výsledky voleb. Jde o tzv. volební potenciál, který do případných hlasů pro jednu stranu zahrnuje i lidi, kteří váhají mezi volbou více stran.
Čeští komunisté platí v rámci Evropy za raritu. Rok 1989 přežili v relativně dobré kondici, na rozdíl od podobně orientovaných stran na východě i západě kontinentu.
Už loni navrhl šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan společný postup opozice proti hnutí ANO. Věří v něj i po lednových sněmech Pirátů, ODS a lidovců. Možná dohoda na předvolebních formacích ale může trvat déle než rok. „Pokud budou Piráti trvat na samostatné kandidatuře, může vedle nich vzniknout konzervativní blok a také otevřená platforma pro liberální voliče a aktivní občanskou společnost,“ říká.
Pultík, u nějž se střídali řečníci, i písemné materiály mimořádného sjezdu KDU-ČSL zdobil slogan „Na straně rodičů“. Téma rodiny se táhlo napříč většinou vystoupení, která zazněla. Také čerstvě zvolený předseda strany Marian Jurečka vidí v podpoře rodin prioritu. „Pětistovku k důchodu za vychované dítě, kterou se dnes ohání kdekdo, jsem ve sněmovně navrhoval už loni. Přes vládu to neprošlo,“ říká bývalý ministr zemědělství, který v zápalu pro rodinnou politiku sáhne i k vulgárnímu výrazu.