poslední průzkum preferencí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu poslední průzkum preferencí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kdy a v jaký přesný čas se konají české prezidentské volby 2023? Kdy se koná druhé kolo a kdo postoupil? Kdy a kde se otevírají volební místnosti? Jak volit, aby hlas nepropadl? Jak vypadaji volební průzkumy? Přečtěte si profily kandidátů. Koho z nich volit? Jaké mají kandidáti šance na zvolení? Jak si zařídit voličský průkaz? Jak funguje volební systém pro prezidentské volby v Česku? Jaká bývá volební účast? Kdy budou výsledky voleb? Kdy televize vysílá prezidentské debaty? Čtěte níže.
Druhé kolo prezidentské volby se odehraje již příští týden. Volební průzkum pro druhé kolo prezidentských voleb přinesly agentury Median, Ipsos, STEM, Data Collect a Kantar. Agentury zkoumaly aktuální preference Petra Pavla a Andreje Babiše. Jak budou vypadat výsledky voleb? Jak průzkumy odhadovaly výsledky voleb před prvním kolem? Jak se liší volební preference, volební model a volební potenciál?
„Loni jsem udělal jen dvě velké změny a předpokládám, že letos jich bude více,“ doufá v rozhovoru pro deník E15 Ján Hájek, portfolio manažer největšího českého akciového podílového fondu Erste Top Stocks. Důležité bude, zda se mu naskytnou příležitosti nakoupit vytipované tituly za správnou cenu. „Mám seznam zhruba padesáti společností, které jsem v minulosti analyzoval, rozumím jim, ale cena dosud neseděla,“ zdůrazňuje.
Vybudovat značku úspěšného prezidentského kandidáta je pro marketingové týmy podobné jako vybudovat úspěšnou firemní značku. Nejlépe se to podle posledního průzkumu agentury Kantar, který má deník E15 k dispozici, daří u ekonomky Danuše Nerudové, jejíž značku vyhodnotili výzkumníci jako ikonickou. Její protivníci, expremiér Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel, dosáhli hvězdné značky. Ostatní kandidáti na prezidenta si značku podle průzkumu zatím vybudovat nedokázali.
O hlasy voličů v lednových prezidentských volbách chtějí usilovat celkem dvě desítky osobností, jako o favoritech se ale mluví o trojici kandidátů. Nakonec všechno může být jinak, jak v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka. „Zatím jsou naměřené preference mělkou záležitostí,“ říká s tím, že lidé zatím volby příliš neřeší. „Kampaň zkrátka může všechny tyhle výchozí pozice silně zpřeházet a rozmetat.“
Všechno to do sebe zapadá, všechno to vypadá zatraceně logicky. Možná až příliš. Tak nějak by mohla vypadat typická reakce na současné dění prakticky kdekoliv ve světě. Nedůvěra v logiku běžného úsudku, nedůvěra v to, že různé studie a průzkumy, kterých je každý den nepočítaně, skutečně přinášejí důležitou zpětnou vazbu o vývoji společnosti, podle níž se potom můžeme orientovat a rozhodovat.
Agentura IPSOS ve svém posledním volebním průzkumu zkoumala, jaké jsou šance prezidentských kandidátů pro druhé kolo. Ve svém šetření se přitom zaměřovala i na scénáře, kdy by místo Andreje Babiše kandidoval Martin Stropnický nebo Alena Schillerová. Paradoxně nejvyrovnanější souboj by podle říjnového průzkumu nastal v případě, že by do druhého kola nepostoupil ani jeden z kandidátů ANO.
Ač se prezidentské volby odehrají až v lednu příštího roku, už nyní se někteří kandidáti snaží proniknout do veřejného prostoru. Využívají k tomu například reklamu na největší sociální síti světa Facebook. Na ni sázejí zejména tři miliardáři, kteří se chtějí ucházet o prezidentský úřad. Naopak ostatní kandidáti prozatím utrácejí za online inzerci výrazně méně.
Šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron v prvním kole prezidentských voleb porazil krajněpravicovou rivalku Marine Le Penovou a společně s ní postupuje do kola druhého, ukazují projekce zveřejněné francouzskými médii po uzavření volebních místností. Macrona podle odhadů agentur Ifop, Opinionway nebo Ipsos volilo o čtyři až šest procent více hlasujících než Le Penovou.
Vedení tuzemských firem se těší na lepší výnosy než loni, ukazuje průzkum PwC CEO Survey, kterého se loni v listopadu a prosinci zúčastnilo 185 generálních ředitelů. Téměř čtyři pětiny z nich předpokládají, že se jim letos bude dařit lépe než loni. To je o osm procentních bodů více než loni a o čtyři body více než v předpandemickém roce 2019, kdy s většími výnosy počítaly tři čtvrtiny šéfů.